Aktualności
Informator
Historia
Galerie
Przyroda
Zwiedzanie
Noclegi:

 w Spale:

 poza Spałą:

Restauracje:

Kawiarnie:

Imprezy:

Organizacje:

 

Kontakt

 
Statystyka
 

Michał Słoniewski

Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale


„ Spala, nazywana często perłą Ziemi Łódzkiej bądź „miejscem magicznym”, od lat przyciąga i zachęca do przyjazdów ze względu na swoją unikatową przyrodę, doskonale położenie w centralnej Polsce oraz interesującą historię. Zbudowana została jako rezydencja myśliwska ostatnich rosyjskich carów, służyła w okresie międzywojennym jako oficjalna rezydencja Józefa Piłsudskiego, Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Po wojnie stała się popularnym centrum wypoczynku socjalnego dla ludzi pracy, realizowanego przez FWP. Od lat 50-tych Spała była już powszechnie znanym ośrodkiem sportowym, przygotowującym polskich olimpijczyków - głównie lekkoatletów (to tutaj wykuwała się m.in. potęga legendarnego „Wunderteamu”…), zapaśników, ciężarowców czy siatkarzy. Hasło „dzięki Spale sa medale” , stało się wręcz wizytówką i znakiem rozpoznawczym tej miejscowości. Spalski Ośrodek Przygotowań Olimpijskich COS od lat chętnie odwiedzają sportowe grupy z wielu państw świata, chwaląc sobie miejscowy klimat i… wspaniałe warunki do prowadzenia treningu. Ponadto Spała była już kilkakrotnie miejscem rozgrywania ważnych imprez międzynarodowych o randze mistrzostw świata i Europy (np. w podnoszeniu ciężarów). Wielkim zainteresowaniem cieszył się – także za sprawą silnej obsady – doroczny mityng skoku wzwyż, organizowany wspólnie z „Opocznem”.
Dzisiaj ta, licząca 450 stałych mieszkańców wieś jest po Łodzi najpopularniejszym miejscem pobytu i wypoczynku w całym województwie łódzkim. Dysponuje bazą noclegową na ponad 1300 łóżek i generuje w skali roku blisko 200 tysięcy osobo noclegów. Organizowane są tu: tradycyjne Dożynki Prezydenckie, Hubertus Spalski oraz Jarmarki Antyków i Rękodzieła Ludowego, ściągające gości z często bardzo odległych zakątków kraju. W roku 2011 obchodzono 500-lecie Spały. Lokalna społeczność, skupiona wokół Lokalnej Organizacji Turystycznej, dąży obecnie do odbudowy pałacyku prezydenckiego, który przez lata podkreślał „prezydenckość” miejscowości.
Innym pomysłem spalskiej LOT jest inicjatywa, której zwieńczeniem będzie w sobotę, 17 maja br. uroczystość nadania stadionowi OPO COS imienia Kamili Skolimowskiej – młociarki, najmłodszej mistrzyni olimpijskiej w historii polskiego sportu. Niemal od początku kariery Spała była dla złotej medalistki igrzysk w Sydney (2000 r.) „drugim domem”. Lokalna Organizacja Turystyczna, w porozumieniu z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i Centralnym Ośrodkiem Sportu, uznała, że pamięć o przedwcześnie zmarłej w lutym 2009 roku wspaniałej zawodniczce powinniśmy uczcić nadając jej imię obiektowi, na którym wylała ona litry potu, na którym trenowała by potem rozsławiać nasz kraj (a przy okazji także Spałę) w Europie i świecie.
Uroczystości będzie towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowego kamienia, popularyzująca najtańszą formę ruchu akcja POLSKA BIEGA, piknik lekkoatletyczny oraz wręczenie certyfikatow Honorowych Ambasadorów Spały. Oprócz wybitnych trenerów i działaczy sportowych, swój udział potwierdzili m.in. tacy mistrzowie sportu jak: Ewa Kłobukowska, Czesław Lang, Marian Woronin, Mieczysław Nowicki, Artur Partyka, Edward Skorek, Piotr Gruszka, Monika Pyrek, Sebastian Chmara, Marek Plawgo, Grazyna Rabsztyn, Ryszard Wolny, Wanda Panfil. Uroczystość poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia - red. Henryk Urbaś.
Patronat Honorowy nad spalskim spotkaniem ze sportem objęli: Minister Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Starosta Tomaszowski.
Zapowiada się wspaniały sportowy weekend. Weekend, bo następnego dnia (w niedzielę, 18 maja) w Spale odbędzie się jeszcze konferencja naukowa zatytułowana „Spała – historia i perspektywy rozwoju”.
Bedzie ona zorganizowana z okazji X lecia działalności Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale, pierwszej i najstarszej na terenie województwa lodzkiego. Konferencja będzie zrealizowana w ramach zadania „Prezentacja i popularyzacja historii i tradycji Spaly jako istotnego czynnika lokalnego i regionalnego dorobku kultury.
Wezmą w niej udział wybitni naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Szkoly Głównej Turystyki i Rekreacji w Warszawie. Po konferencji odbędzie się uroczystość posadzenia „Lasu spalskiego” przez Honorowych Ambasadorów Spały.
Tę część programu wydatnie wsparli łódzcy i spalscy leśnicy. W uroczystościach weźmie udział m.in. prof. Hanna Mościcka – Grzesiak i Rodzina Mikuckich - potomków budowniczego Spały, inż. Leona Mikuckiego.
Organizatorami są: Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale, Lasy Panstwowe i Nadlesnictwo Spala, a patronat objal Marszalek Wojewodztwa Lodzkiego i Starosta Tomaszowski.

Program sesji popularno-naukowej „Spała – historia i perspektywy rozwoju”

18 maja 2014 r. godz. 9:00-12:30
Hotel Mościcki w Spale

Osoba prowadząca – prof.dr hab. Małgorzata Milecka

Referaty:

 Pałac – utracony symbol rezydencji spalskiej - ref. dr. Michał Słoniewski, Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale
 Wczasy pracownicze w carskiej rezydencji – zabytkowy park w Spale – ref. Zygmunt Błaszczyk, kierownik Delegatury w Piotrkowie Tryb. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.
 Projekt odbudowy Pałacu w Spale wraz z rewitalizacją parku ref. prof. dr hab. Jan Rylke Katedra Projektowania i Konserwowania Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
 Badania nad turystyczną funkcją Spały w Łódzkim Ośrodku Naukowym ref. dr Jolanta Latosińska, prof. dr hab. Bogdan Włodarczyk – Zakład Geografii Turyzmu, Instytut Geografii Miast i Turyzmu, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.


promuję łódzkie Sesja jest realizowana w ramach zadania publicznego „Prezentacja i popularyzacja historii i tradycji Spały jako istotnego czynnika lokalnego i regionalnego dorobku kultury”.