Aktualności
Informator
Historia
Galerie
Przyroda
Zwiedzanie
Noclegi:

Restauracje:

Kawiarnie:

Imprezy:

Organizacje:

 

Kontakt

 
 

Aktualności


2009-12-17 Po pięciu latach od sprzedaży dawnej szkoły rozpoczęły się wreszcie prace przy adaptacji budynku szkoły na stację badawczą Uniwersytetu Łódzkiego. W niedługim czasie Spale przybędzie więc budynek o bardzo atrakcyjnej architekturze. Budynek będzie pełnił nie tylko funkcję hotelową. Na bazę dydaktyczną złożą się m.in. sala wykładowa dla stu osób, dwie sale seminaryjne, laboratoria naukowo-dydaktyczne biologiczne (do zajęć z botaniki, zoologii, ekologii i hydrobiologii), i geograficzne (do zajęć z meteorologii i klimatologii wraz ze zautomatyzowaną stacją meteorologiczną), z geografii przestrzennej, zagospodarowania turystycznego i rekreacyjnego.


2009-09-21 Zakończyły się Dożynki Prezydenckie Spała 2009. Impreza okazała się bardzo udana. I dzięki obecności Prezydenta RP i dzięki pogodzie Spałe odwiedził ogromny tłum gości.
Prezydentowi impreza tez wyrażnie się spodobała bo nie dość że powiedział: "Zdarzyło się pierwszy raz, żebym zatańczył publicznie" to jeszcze obiecał swój udział w roku 2010. Przedstawiamy na gorąco film z wczorajszej imprezy:


2009-09-17 W najbliższą niedzielę o godz. 19.00 Filharmonia Łódzka zaprasza mieszkańców Spały i okolic na koncert do Studziannej-Poświętnego. W Bazylice Matki Boskiej Świętorodzinnej odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach 10. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Szczegoly na stronie festiwalu "Kolory Polski".


2009-09-14 Na stronie Dożynek Prezydenckich prezentujemy ostateczny program imprezy.


2009-09-01 W Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł o wizycie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Dożynkach w Spale


2009-08-10 Dożynki Prezydenckie z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odbęda się w Spale 20 września 2009. Z tego powodu zmianie ulega termin Jarmarku, który odbędzie się 13 września czyli w drugą niedzielę tego miesiąca.


2009-07-27 Spała ma nową wysmienitą atrakcję: W lesie za Centralnym Ośrodkiem Sportu ruszył Park Adrenalina.
Na razie dostępna jest bardzo ciekawa trasa linowa o długości 300m. Pomiędzy drzewami są rozwieszone liny do zjazdów i asekuracji oraz platformy, kładki, siatki i inne przeszkody. Przed skorzystaniem z trasy dostajemy profesjonalną uprząż i podstawowe przeszkolenie od instruktora. Oprócz tego na terenie Parku jest ścianka wspinaczkowa i wydzielony teren do paintball'a. To jednak nie koniec: niebawem ma powstać łatwiejsza trasa dla dzieci a w przyszłym roku kolejna znacznie dłuższa trasa.
Do Parku Adrenalina z centrum Spały idziemy jak do COS - najpierw koło Turbiny, później przez osiedle Ogród a po dojściu do płotu COS w lewo asfaltową drogą 440 metrów do końca asfaltu.


2009-05-06 Odbył się kolejny wyjazd "globtroterowców" do Spały na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz jej prezesa, a zarazem szefa hotelu "Mościcki" dr Michała Słoniewskiego. Tym razem z wyjątkowo licznym udziałem. Uczestników była blisko setka, z czego większość ze względu na ograniczoną ilość miejsc noclegowych w Hotelu Mościcki i należącym do jego zespołu Dworze Carskim, tylko jednego dnia. Ponadto przyjechało kilkadziesiąt innych zaproszonych osób: przedstawicieli świata kultury i polityki, samorządu terytorialnego i turystycznego, biznesu, posłanka i kandydatka do Parlamentu Europejskiego Jolanta Szymanek-Deresz, wiceprezes Zarządu Mennicy Barbara Sissons, gen. dyw. Roman Polko, wiceprezes PIT Józef Ratajski, członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego Jacek Kowalewski, dwaj "Honorowi Ambasadorzy Spały": aktor Zbigniew Buczkowski i nasz kolega Michał Fajbusiewicz oraz wiele innych znanych osób.

Głównym punktem dwudniowego programu było podpisanie Deklaracji Współpracy pomiędzy Wójtem Gminy Białowieża a Wójtem Gminy Inowłódz i Lokalną Organizacją Turystyczną w Spale. Nastąpiło to w niedzielę 10 maja br. a jej sygnatariuszami byli: Albert Litwinowicz - Wójt Gminy Białowieża, Cezary Krawczyk - Wójt Gminy Inowłódz i Prezes LOT w Spale - Michał Słoniewski. Oto pełny tekst tego dokumentu:
"Świadomi tradycji wywodzących się ze wspólnej historii oraz z szacunku do otaczającej nas przyrody deklarujemy chęć współpracy w zakresie rozwoju turystyki i aktywnego wypoczynku. W tym celu będziemy podejmować różnorodne przedsięwzięcia zmierzające do zwiększenia aktywności samorządów i organizacji pozarządowych. Pobudzać będziemy wspólne inicjatywy edukacyjne, kulturowe, historyczne i ekologiczne, które mogą podnosić poziom świadomości mieszkańców naszych Gmin oraz turystów do nich przybywających. Za szczególnie ważne uznajemy: stalą wymianę doświadczeń i opinii, budowanie więzów między naszymi środowiskami, pielęgnowanie tradycji historycznych i spuścizny materialnej, promocję walorów i atrakcji turystycznych, dbałość o prawidłowa koegzystencję i szacunek mieszkańców i turystów do otaczającej przyrody, budowanie wspólnych programów i produktów turystycznych, inspirowanie wydawnictw i produkcję pamiątek."

Po podpisaniu Deklaracji Współpracy odbyło się uroczyste wręczenie dyplomu "Honorowego Ambasadora Spały" naszemu koledze Michałowi Fajbusiewiczowi z Łodzi. Dodam, że pięknie wykonanego w postaci ceramicznej płyty przez zakład Ceramika Paradyż. Michał zrewanżował się przekazując gospodarzom stare wydawnictwa na temat Spały i Inowłodza oraz nagrania jego starych, z początku lat 80-tych XX w., reportaży telewizyjnych ze Spały.

W sobotę poprzedzającą te uroczystości odbył się dla chętnych spływ kajakowy na Pilicy, w którym udział wzięło 7 załóg. Spała ma doskonale zorganizowane w sezonie od wiosny do jesieni spływy zarówno grupowe jak i indywidualne. Na przystani ich uczestnicy wypożyczają kajaki z wyposażeniem oraz kamizelkami ratunkowymi i umawiają się, w którym miejscu zamierzają zakończyć spływ. Tam zostawiają kajaki, które transportowane są spowrotem do przystani, a kajakarze odwożeni do Spały. W sobotnim programie były również obiad i kolacja w znanym z doskonałej kuchni hotelu "Mościcki" i wieczór w hotelowym Sport Pubie. Było również trochę czasu wolnego, który część weekendowych gości wykorzystała na zwiedzenie najważniejszych zabytków w okolicach Spały: romańskiego kościółka św. Idziego w Inowłodzu lub Sanktuarium Matki Boskiej Świętorodzinnej i klasztoru w odległym od Spały o kilkanaście kilometrów Poświętnem.

Większość "Globtroterowców" - uczestników spotkania w Spale przyjechała do niej w niedziele rano. Przed podpisaniem Deklaracji Współpracy Gmin i LOK było więc sporo czasu na pobyt i zakupy na comiesięcznym - w okresie od wiosny do jesieni - spalskim Jarmarku Antyków i Rękodzieła Artystycznego. Dodam, że w br. dużym zainteresowaniem gości Spały cieszyły się "Dukaty lokalne" o nominale 4 Żubry = 4 Złote, wybitych przez Mennicę Warszawską wg. projektu Anny Beaty Wątróbskiej - Wdowiarskiej na zlecenie emitenta - Gminy Inowłódz. Ten pieniądz lokalny o charakterze bonu towarowego z możliwością zwrotu ma obieg na terenie gminy od 1 maja do 9 sierpnia br. Na awersie przedstawia drewniany kościółek w Spale, a na rewersie, oczywiście, słynny pomnik Żubra. Mennica wybiła 20 tys. sztuk tych "Żubrów" z mosiądzu oraz 500 egz. o nominale 40 Żubrów i cenie sprzedażnej 200 zł ze srebra stemplami lustrzanymi.


2009-03-26 Odbyło sie Walne Zgromadzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale. W pierwszej części zebrani wysłuchali sprawozdania z działalności LOT za ubiegły rok i skwitowali działalnośc zarządu. Odbyły sie równiez wybory do władz stowarzyszenia. Jedyną istotną zmianą jest wybranie Roberta Papisa na członka zarządu i Zbigniewa Tomkowskiego na przewodniczacego komisji rewizyjnej.

Druga część spotkania była poświęcona bieżacym sprawom Spały a przede wszystkim dyskusji nad przygotowaną przez LOT strategią rozwoju Spały. W tej cześci wzięło udział wielu znakomitych gości:
Marek Mazur - Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego
Ryszard Kaliński - Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego
Jacek Kowalewski i Bogdan Kącki - Członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego
Sebastian Niewiadomski - przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej
Barbara Robak - Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi
Bronisław Helman - Prezes Stowarzyszenia Dolina Pilicy
Szczepan Miłosz - Honorowy Konsul Austrii w Łodzi
Radni Gminy Inowłódz, przedstawiciele mediów m.in. Radia Łódź, Fama, TIT, przedstawiciele innych organizacji jak OSP, Policji Państwowej, Ochrony Środowiska itp.
Dyskusja była bardzo ciekawa, goście przedstawili możliwości finansowania projektów inwestycyjnych a szczególnie rewitalizacji terenów nad stawem. Omówiono też projekt budowy parkingu i sposób jego wykonania tak, aby nie kolidował z wymaganiami ochrony środowiska
Przedstawiciel Policji poinformował o możliwości sfinansowania przez gminę dodatkowych patroli Policji - okazało się że pojawienie się policji w chwilach większego ruchu turystycznego jest relatywnie tanie i warte rozważenia.
Sporą część dyskusji poświęcono też propozycji budowy parku linowego nad Gacią. Mimo wątpliwości czy inwestycja nie zakłóci tras migracji ptaków zebrani uznali pomysł za bardzo ciekawy. Przedstawiciel inwestora przedstawił bowiem prezentację, która duży nacisk położyła na ochrone przyrody i na zaprezentowanie dotychczasowych lokalizacji, często na terenach chronionych silniej niz centrum Spały.
Pozostaje wyrazić nadzieję że pomysły i działania LOT w Spale znajdą przełożenie na realne działania władz samorządowych. Mimo wielu ciepłych słów pod adresem LOT i Spały potrzeba bowiem realnej pomocy w postaci nowych projektów inwestycyjnych i wsparcia finansowego dla tych juz zgłoszonych.


2009-03-20 Przedstawiamy program inauguracji Dni Olimpijczyka , która odbedzie sie w dniach 25 i 26 kwietnia w Spale i w Tomaszowie Maz.


2009-03-17 Spała największą atrakcją w województwie łódzkim !

W badaniach ankietowych jako największą atrakcję turystyczną województwa łódzkiego najwięcej ankietowanych wskazało Spałę. Zaraz za nią uplasowały się Łódź, Tomaszów Maz, Łęczyca i Arkadia, Nieborów i Bobrowniki. Natomiast wśród miejsc najczęściej odwiedzanych i tych które badani respondenci chcieli by odwiedzić Spała uplasowała się na drugim miejscu przegrywając tylko z Łodzią. Pierwszą piątkę po Spale zamykają: Tomaszów Mazowiecki, Smardzewice i Łęczyca.

20 stycznia w Hotelu Savoy w Łodzi odbyła się oficjalna konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Włodzimierza Fisiaka, Prezydenta Miasta Łodzi Pana Jerzego Kropiewnickiego oraz Prezesa Regionalnej Organizacji Turystycznej Pana Sylwestra Pawłowskiego.

Podczas konferencji podsumowano badania ruchu turystycznego w Łodzi i województwie łódzkim w 2008 roku i zaprezentowano je szerszemu gronu zainteresowanych.
Dla łódzkich samorzadowców takie wyniki są wyraźnie dużym zaskoczeniem. Mimo przeznaczania ogromnych funduszy na wspieranie różnych nowych pomysłów okazało sie że niedoinwestowana Spała ciągle jest postrzegana jako miejsce najciekawsze w okolicy. Warto aby władze samorządowe uwzględniły wyniki tego badania bo przedstawia ono nie siłę lobbingu ale opinię samych zainteresowanych czyli turystów.


2009-03-16 Koniec rewitalizacji ?

Radni Gminy Inowłódz nie podjęli decyzji o przygotowaniu projektu rewitalizacji terenów rekreacyjnych nad stawem. Nie ma też planu przygotowania projektu odbudowy stawu za turbiną, który był ulubionym miejscem spacerów Prezydenta Mościckiego.
Taka decyzja zdumiewa ponieważ tereny nad stawem są najczęściej odwiedzaną częścią Spały i całej gminy. Tędy właśnie prowadzi szlak spacerów gości Spały, którzy przemieszczają się pomiędzy COS a centrum. Na tym terenie są też organizowane wszelkie imprezy masowe, przyciągające do Spały i do gminy tysiące gości.
To swoiste "ono wystawowe" Gminy Inowłódz pozostaje w opłakanym stanie, goście spacerują tam w pyle i piachu a piękno przyrody nie jest już w stanie przysłonić widoku obdrapanych resztek infrastruktury.
Dla ternów nad stawem są też opracowane przez zespół dr Mileckiej z KUL ciekawe koncepcje zagospodarowania i pozostaje tylko wybrać konkretne rozwiązanie i opracować projekt techniczny.
Taka decyzja zdumiewa tym bardziej że możliwe jest pozyskanie środków pomocowych na takie cele. W szczególności teren wyschniętego stawu to ważny przyrodniczo korytarz migracji ptaków a odtworzenie jazu z przepławkami pozwoliłoby na odtworzenie równiez ścieżki migracji ryb w górę rzeki Gać. Nie bez znaczenia byłoby też wyeksponowanie kilku pomników przyrody rosnących na tym terenie.
W tej sprawie pismo do Rady Gminy Inowłódz wystosowała Lokalna Organizacja Turystyczna. Jak na razie pismo pozostaje bez odpowiedzi...


2009-02-12 Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale wspólnie z Mennicą Polską S.A. w 2009r wyda Dukat Lokalny o nominale 4 i 40 Żubrów.
Będzie go można nabyć od dnia 1 maja 2009r w punkcie Informacji Turystycznej w Spale (Spała, ul. Piłsudskiego 2, tel. 514-206-859, e-mail: galeria@spala.info.pl), w punkcie Trasy Turystycznej Bunkry w Konewce (PPHU Imax, Juliusz Szymański, 91-486 Łódź, ul. Laurowa 10, tel. 042 616-80-62, 501-430-321, e-mail: imax@o2.pl) oraz w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. ( 97-200 Tomaszów Maz., ul. A.Frycza . Modrzewskiego 9/11 , tel. 044 723-00-03, 603-350-835).
W obiektach handlowych oznakowanych specjalną naklejką "Tu honorujemy" będzie można go używać też jako bonu towarowego, ale tylko do dnia 9 sierpnia 2009r. Zamówienia hurtowe za zaliczeniem pocztowym powyżej 50 sztuk (4 Żubry) i 5 sztuk (40 Żubrów) przyjmuje biuro Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale ( Spała, ul. Nadpiliczna 3, 97-215 Inowłódz, tel. 044 710-05-11, 606-650-020, Ewelina Maciejewska).
Autorką projektu dukata jest artysta-plastyk Pani Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska. >


2008-12-29 Prezentujemy założenia do strategii rozwoju Spały. Dokument przygotowany przez Lokalną Organizację Turystyczna jest bardzo ciekawy i wart szerszej dyskusji. Uwagi i kolejne propozycję można zgłaszać na adres lot@spala.pl


2008-12-03 Przyszłoroczna inaugaracja Dni Olimpijczyka odbedzie sie w dniach 25 i 26 kwietnia w Spale i w Tomaszowie Maz. Główna uroczystość odbedzie się w parku COS. Ma w niej uczesniczyć wielu znanych sportowców.


2008-12-02 Opóźnia się remont dawnej szkoły podstawowej w Spale. Na sesji Rady Gminy w Inowłodzu przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego poinformowali że opóźnia się termin składania wniosków do unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". W tej sytuacji rozpoczęcie przebudowy staje sie realne dopiero w połowie 2009 roku.


2008-11-27 Coraz bliższa jest decyzja o udziale Prezydenta Kaczyńskiego w 2009 roku w Dożynkach . Tym samym po przerwie Spalskie Dożynki będą znowu Dożynkami Prezydenckimi !


2008-11-26 Dobiega końca remont centralnej ulicy Spały. Świecą już nowe latarnie, wymieniona jest podbudowa drogi i chodniki. Pozostało wykonanie wysepek i warstwy ścieralnej asfaltu.


2008-09-05 W najbliższą niedzielę 14 wrześnie 2008 odbędą się Dożynki Spalskie.
Program uroczystości:
11:00 - 12:00 Msza Św. w Kaplicy Polowej AK przy kościele Prezydentów RP w Spale.
12:00 - 12:15 Przemarsz Korowodu Dożynkowego na miejsce Ceremoniału Dożynkowego.
12:30 Oficjalne otwarcie "Dożynek Spalskich 2008"
12:50 Wystąpienia okolicznościowe.
13:10 Wręczenie wyróżnień przodującym rolnikom
13:30 Ceremoniał Dożynkowy z wręczeniem wieńców przy oprawie artystycznej Zespołu Pieśni i Tańca "Ciebłowianie" oraz "Lubochnianie"
15:00 Występ Zespołu Tanecznego "ASTER"
16:00 Występy zespołów ludowych (Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Proszeniacy", Zespół Pieśni "Nad Wolbórką", Zespół Pieśni i Tańca "Wolborzanie", "Smardzewianie", "Ludowiacy od Będkowa", Dziecięcy Zespół Ludowy "Ważka", "Fajne Babki", "Brzustowianki", "Królowianki").
19:00 - 22:00 Zabawa przy Zespole "SEBII".


2008-09-05 Tegoroczny Hubertus Spalski będzie imprezą dwudniową. Odbedzie się on w sobotę i niedzielę 18-19 października 2008. Szczegóły na stronie Hubertusa Spalskiego.


2008-09-01 W dniach 12-14 września 2008 odbędzie się Ogólnopolski Spływ Kajakowy Rzeką Pilicą "Pilica zachwyca". Szczegóły w załączonym pliku.


2008-08-22
23 sierpnia 2008 w sobotę o godz. 21.00 w Inowłodzu kościół pw. św. Idziego, pl. Kazimierza Wielkiego wystąpi kwartet smyczkowy "Apertus": Joanna Łuczak - skrzypce, Marta Kalińska -skrzypce, Joanna Krysińska-Gwarda - altówka, Maria Katarzyna Filipiak - wiolonczela Krystyna Pietranek-Kulis - prowadzenie koncertu

W programie:
Włodzimierz Korcz - Ballada "07 zgłoś się"
Piotr Hertel - Walc z filmu "Granica"
Piotr Hertel - Temat z filmu "Miś Uszatek"
Piotr Marczewski - Tango z filmu "Trędowata"
Piotr Marczewski - Tematy z filmów: "Wakacje z duchami", "Kariera Nikodema Dyzmy"
wojciech Kilar - Walc z filmu "Ziemia obiecana"
Wojciech Lemański - Temat .Anna. z filmu "Mistrz"
Wojciech Lemański - "Piąty chlebodawca" z widowiska telewizyjnego "Żywot Łazika z Tormesu"
Henryk Czyż - "Etiuda jazzowa" na kwartet smyczkowy
Henryk Czyż - "Canzona di barocco"
Zdzisław Szostak - Motyw Teresy z filmu "Listy miłosne"
Henryk Kuźniak - "Taniec żydowski" z filmu "Mówili o nim, że lewituje"

Szczegóły można znaleźć na stronie www.kolorypolski.pl.


2008-08-12 Najbliższa niedziela 17 sierpnia zapowiada się ciepło, lecz nie upalnie. Godzina 19 będzie więc doskonałą porą na wysłuchanie koncertu wyjazdowego organizowanego przez Filharmonię Łódzką.

W niedzielę w bazylice w Studziannie-Poświętnej zabrzmią po raz pierwszy odrestaurowane organy. To już trzeci instrument - po organach opactwa cystersów w Sulejowie i katedry w Łasku - który festiwal Kolory Polski przywrócił życiu koncertowemu.
Zagra na nim Jakub Garbacz, organista łódzkiej archikatedry, wystąpi też zespół wokalny all'Antico. W programie m.in. "Msza Polska" Jana Maklakiewicza z 1944 roku.
Rangę koncertu podkreśla fakt, że odbędzie się on w przededniu 40. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Świętej Rodziny z Nazaretu, dokonanej przez ówczesnego metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę.

Szczegóły można znaleźć na stronie www.kolorypolski.pl.


2008-08-05 W najbliższą sobotę festiwal Kolory Polski ma zaszczyt zaprosić Państwa na koncert Gabrieli Kulki i Raalya Trio, który odbędzie się w Kościele pw. św. Idziego w Inowłodzu, 9 sierpnia o godzinie 21.00.

Podczas koncertu Gabriela Kulka zaprezentuje utwory ze swojego autorskiego albumu Out: Pilot, Królestwo i Pół, In the lens, This City, Laleczkę (utwór nagrodzony na przeglądzie piosenki aktorskiej) oraz m.in. Love Me czy Challenger. Wraz z nią w kościele w Inowłodzu wystąpi Raalya Trio w składzie: Piotr Aleksandrowicz - gitara, Kornel Jasiński - bas i Robert Rasz - perkusja. To właśnie z tymi muzykami Gabriela Kulka nagrała tę całkowicie autorską, wysoko ocenianą przez krytyków płytę.
Sama Gabriela Kulka jest wszechstronną artystką. Córka światowej sławy skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki jest uzdolnioną pianistką, wokalistką, autorką tekstów. W jej muzyce można znaleźć elementy jazzu, rocku, popu, a nawet kabaretu czy musicalu. Jej rozpoznawalny styl kształtował się na muzyce Kate Bush czy Tori Amos.  Wielokrotnie nagradzana autorka dwóch płyt: Between Miss Scylla and a Hard Place (2003) oraz Out (2007). Program Trzeci Polskiego Radia nominował ją w 2007 roku do nagrody im. Mateusza Święcickiego "za poszukiwanie  własnej, oryginalnej koncepcji artystycznej".

Wszystkie informacje znajda Państwo na stronie www.kolorypolski.pl


2008-08-05 Spalskie Dożynki odbędą się w tym roku 14 września. Pozostaje załatwić lepszą pogodę bo w zeszłym roku całodniowy deszcz zmarnował wysiłki organizatorów.


2008-06-24 Deneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła przebudowę głównej ulicy Spały (w ciągu drogi krajower nr 48). W Spale zaczęły sie tworzyć korki bo sygnalizacja świetlna puszcza ruch wahadłowo, jedną połową jezdni. Szykuje sie więc wielki bałagan w środku sezonu turystycznego. Może przynajmniej z powodu korków TIRy "odzwyczają się" od trasy przez Spałę i znowu zaczną jeździć przez Sulejów.


2008-05-22 Wyższa Szkoła Turystyki i Rekreacji im. Mieczysława Orłowicza wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną oraz Instytu tem Turystyki zorganizowały w Spale międzynarodową konferencję naukową na temat "Gastronomia jako regionalny produkt turystyczny". Konferencja odbyła się w dniach 28-30 kwietnia 2008 roku w Hotelu Mościcki Resort & Spa**** w Spale. W załączniku materiały z konferencji.


2008-04-30 W długi weekend w Spale i okolicy kilka imprez:
W sobotę 3 maja w spalskiej parafii odpust i święto patronki parafii - Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. O 12:00 początk uroczystą mszą świętą a po mszy na placu przy stawie festyn rodzinny z występami zespołów folklorystycznych, grochówką i pokazem strażaków.
W Inowłodzu w OSiR w sobotę 3 maja od 9:00 do 18:00 turniej sportowy. W niedzielę od 14:00 do 17:00 festyn z pokazem strażaków a później zabawa przy muzyce.


2008-03-20 Uniwersytet Łódzki ma już zgodę na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej budowy stacji badawczej. Gotowy juz projekt przebudowy budynku dawnej szkoły przewiduje że jej kształt będzie nawiązywał do charakterystycznej architektury carskich budynków. Obiekt będzie znacznie większy niż obecnie. Jest szansa że prace rozpoczną się już w tym roku. Więcej w artykule "Uniwersytecka Spała nabiera kształtów" z tomaszowskiego TiTu.


2008-03-20 Koncert orkiestr strażackich w Spale odbędzie się w tym roku 6 lipca. W poprzednich latach impreza była bardzo ciekawa więc śmiało można założyć że i w tym roku warto się wybrać.


2008-03-20 Dzisiaj odbyło się walne zgromadzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej. Spotkanie świetne bo przez trzy godziny zebrani intensywnie rozmawiali o pomysłach na rozwój Spały. Kilka gorących wiadomości:
Prezydent Kaczyński nie przyjedzie do Spały również w tym roku. Nie wiadomo dlaczego właściwie prezydent tak broni się przed nawiązaniem do tradycji II Rzeczypospolitej... Będziemy więc mieli dożynki regionalne, odbędą się one w drugą niedzielę września czyli 14tego.
Uniwersytet Łódzki ma pozwolenie na przebudowę byłej szkoły. Nie wiadomo kiedy projekt zostanie zrealizowany.
Ścieżka rowerowa będzie uroczyście oddana do użytku 15 czerwca. Uroczystość ma uświetnić wiele osobistości: sławni kolarze, politycy itp.
Drugi przetarg na przebudowę głównej ulicy Spały ma się odbyć 20 kwietnia. Trzymamy kciuki aby tym razem sie udało chociaż środek sezonu tyrystycznego nie wydaje się optymalnym terminem realizacji tej inwestycji...
Gmina Inowłódz ma dla Spały na ten rok dwie inwestycje: przebudowa wodociągu przy okazji przebudowy ulicy i rewiatalizację parku (w większości ze środków UE). Obie inwestycje to poślizg z ubiegłorocznego budżetu. Tegoroczny budżet przewiduje dla Spały 0 PLN.


2008-03-19 Świetna wiadomość: Zbigniew Tomkowski znowu został dyrektorem Centralnego Ośradka Sportu w Spale. Gratulujemy !!!
Chociaż nie wiadomu komu gratulujemy bardziej: dyrektorowi Tomkowskiemu czy może raczej COSowi i Spale...


2008-03-07 Prezentujemy sprawozdanie z działalności Lokalnej organizacji Turystycznej w Spale w 2007 roku. Warto poczytać bo dokument w większości poświęcony jest problemom rozwoju Spały.


2008-03-17 W piątek odbyło się Walne Zgromadzenie Klubu Miłośników Spały, w najbliższy czwartek będzie Walne Zgromadzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej.


2008-03-08 W centrum Spały pojawił się słup fotoradaru a na wjazdach z obu stron Spały tablice ostrzegające o kontroli prędkości. Działa ! Samochody przejeżdżają przez centrum znacznie wolniej niż kiedyś.


2008-03-07 Gmian rozstrzygnęła przetarg i w przyszłym tygodniu rozpoczną się pracę przy rewitalizacji spalskiego parku. Niebawem także GDDKiA rozpocznie prace przy wymianie nawierzchni i chodników w centrum Spały. Już latem powinniśmy więc zobaczyć Spałę w zupełnie odmłodzonej formie.


2008-02-10 Dzięki łagodnej zimie w Spale ruszył sezon inwestycyjny. Trwają intensywne prace przy ścieżce rowerowej. Na długich odcinkach ścieżka jest już gotowa i widać że będzie bardzo ciekawa bo sporo jest zakrętów, zjazdów i podjazdów.
W COS trwa wymiana płyty boiska. W samej Spale też widać niewielkie zmiany: ziemia z COS ma być rozplantowana przy stawie i nareszcie pojawi się tam trawnik w miejsce szarego pyłu po kostki. Gdyby tak jeszcze biały pył zniknął z alejki do Turbiny i dalej do COSu...
Więcej zmian ma się pojawić już niebawem. Kończy się przetarg na wykonawcę rewitalizacji parku. GDDKiA ma też w tym roku wykonać przebudowę centralnej ulicy Spały. Wszystko to przyniesie Spale prawdziwą odmianę nieco przykurzonego obecnego wyglądu.


2007-01-19 Zapraszam do obejrzenia dwóch nowych galerii na naszej stronie.
Są one w działach: Galeria, i Przyroda.


2007-12-21 Życzenia świąteczne składali sobie członkowie Spalskiej Organizacji Turystycznej oraz zaproszeni na uroczystość goście. Spotkanie rozpoczęło się "Dworze Carskim" - nowo otwartym obiekcie hotelowym. Następnie gospodarz spotkania, Prezes LOT - Michał Słoniewski zaprosił wszystkich przybyłych na staropolską Kolację Wigilijną do Hotelu "Mościcki" W uroczystości, oprócz gości zrzeszonych w spalskiej LOT, uczestniczyły też władze gminy Inowłódz, przedstawiciele Powiatu, Stowarzyszenie "Dolina Pilicy" oraz Klub Miłośników Spały. Oprócz życzeń świątecznych były rozmowy o przyszłości Spały i regionu, przypomniano przedsięwzięcia, które udało się już zrealizować, jak i te które są zaplanowane w przyszłości. Dyrektor Powiatowego Wydziału Informacji Turystycznej i Promocji Pani Barbara Robak wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu panem Andrzejem Barańskim zaprezentowali obecnym nową mapę turystyczną naszej okolicy. Wydawnictwo jest w skali 1:70 000, na mapę naniesiono siatkę GPS oraz nowe ścieżki rowerowe m.in te które stworzyła spalska Lokalna Organizacja Turystyczna. Podczas świątecznego spotkania o podniebienia gości dbał szef kuchni hotelowej restauracji,który przez cały wieczór serwował tradycyjne potrawy wigilijne.


2007-11-20 W Świetlicy Środowiskowej w Spale miało miejsce spotkanie mieszkańców z Wójtem Gminy Inowłódz i Radnymi naszego okręgu. Wójt Cezary Krawczyk przedstawił mieszkańcom inwestycje, które zostały zrealizowane w bieżącym roku jak i te, które zaplanowano na przyszły rok. Najważniejszą, zakończoną inwestycją tego roku było ukończenie kanalizacji na osiedlu Ogród, która kosztowała 500 tys. zł. a zaciągnięty na ten cel kredyt został gminie umorzony. W sumie położono 1200 m. rur, zrobiono dwie przepompownie i 50 przyłączy. W tym roku zaczęto też realizację ścieżki rowerowej z Tomaszowa do Spały, na jej budowę Gmina Inowłódz przeznaczyła 149 tys. zł. Ścieżka ma być ukończona w czerwcu 2008r. a w przyszłości planuje się wydłużenie jej do Inowłodza. Na przyszły rok, na terenie Spały przewidziano dwie następne duże inwestycje. Pierwsza to rewaloryzacja spalskiego parku w granicach Gminy Inowłódz za kwotę 561 tys zł. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu a rozpoczęcie inwestycji planowane jest na wiosnę 2008r. Druga duża inwestycja to przebudowa drogi i chodników biegnących przez centrum Spały.
Jak zapewniał Pan Krawczyk spełniono już wszystkie wymagania (m.in wykup części gruntów) i Generalna Dyrekcja Dróg może rozpoczynać pracę, koszt przebudowy to 5 mln zł. Jak się też dowiedzieliśmy w Starostwie Powiatowym złożono projekt na wykonanie dokumentacji poszerzenia drogi Spała - Konewka i wykonanie oświetlonego ciągu rowerowo-pieszego. Jeżeli nie zostanie odrzucony to jest szansa, że powoli ten niebezpieczny odcinek zacznie być przebudowywany. Ważnym problemem dla mieszkańców prawobrzeżnej części Spały jest zła jakość wody. Doraźne działania Zakładu Usług Komunalnych przyniosły pewną poprawę ale trzeba jak najszybciej połączyć tę część Spały z ujęciem z Teofilowa.
Poprzez prezentację multimedialną obecnego stanu budynku Urzędu Gminy jak i warunków pracy pracujących tam urzędników, Wójt zwrócił się do mieszkańców Spały z pytaniem co myślą na temat przeniesienia Urzędu Gminy do budynku Ośrodka Zdrowia. Na miejsce dawnej siedziby Gminy po rewaloryzacji przeniosłyby się takie instytucje jak Gminny Ośrodek Kultury, biblioteka, czytelnia internetowa a na zaplecza Zakład Usług Komunalnych.
Nie obyło się też bez gorącej dyskusji, która czasami wywoływała duże emocje. Najważniejszymi bolączkami zgłaszanymi przez mieszkańców były przykre zapachy z oczyszczalni ścieków oraz nieład panujący w parku gdzie stoi posąg żubra, brak ławek i koszy na śmieci. Niestety jak tłumaczył Wójt Krawczyk jest to teren prywatny Funduszu Wczasów Pracowniczych i Gmina nie ma prawnych możliwości wyegzekwowania zaprowadzenia tam porządku a pisma kierowane do dyrekcji FWP nie przynoszą rezultatu. Poruszono też problem przydziału mieszkań dla osób najbardziej potrzebujących. Pytano co dalej z budynkiem szkoły czy dawnej kawiarni "Pod Krasnoludkami". W przypadku pierwszym UŁ ma już plany adaptacji budynku i tu ich realizacja ma jak najszybciej ruszyć natomiast budynek "Krasnali" znalazł już nowego właściciela i jest nadzieja, że niebawem przestanie straszyć przechodniów. Po informacji o planach przeniesienia ZUK do Inowłodza poproszono o zapewnienie, że nie będzie się to wiązało z likwidacją Świetlicy Środowiskowej w Spale i takie zapewnienie otrzymano.
Na koniec Wójt poinformował, iż są duże szanse, że w przyszłym roku popłynie też do Spały gaz ziemny.


2007-10-19 Już dzisiaj rozpoczęcie imprez tegorocznego Hubertusa Spalskiego ! Szczegółowy program Imprezy na stronie Hubertusa. Dodatkowo w ten weekend w Teofilowie będą się odbywały zawody psich zaprzęgów Ligi Zaprzęgowej Polskiego Związku Sportu psich Zaprzęgów oraz pokazy psich zaprzęgów w ramach obchodów Hubertusa Spalskiego 2007.

Poniżej szczegółowe informacje, dotyczące zawodów.

II otwarte wyścigi psich zaprzęów "NA TROPIE ŻUBRA"
SPAŁA / TEOFILÓW , 20 - 21.10.2007
nazwa zawodów: "Na tropie żubra"
termin: 20.10.2007 - 21.10.2007
Przyjmowanie zawodników w piątek - 19.10. od 15-ej
Starty planowane: w sobotę o 9:30, w niedzielę o 9:00
organizator: Klub Sportu Psich Zaprzęgów - "STAKE-OUT"
Ranga zawodów:
Zawody otwarte, Liga Zaprzegowa, zawody zamieszczone w kalendarzu Polskiego Zwiazku Sportu Psich Zaprzegów
Dyscypliny:
1 Wyścigi psich zaprzegów, sprint w warunkach bezśnieżnych (klasy: A, B0, B1, B2, C0, C1, C2, D0, D1, D2, BJM, BJK, CCM, CCK, CCJM, CCJK, CCJMM, CCJMK, CCMLM, CCMLK, CCSSK, CCSSM)
2 Bikejoring (na rowerze za psem)
3 Canicross (bieg z psem),

Imprezy towarzyszące:
1 etap nocny, poza klasyfikacją (opcja),
2 "Wieczór maszera" - impreza integrująca dla zawodników i pomocników
3 konkurencje dla dzieci (ogólnodostępne),
4 pokazy dla publiczności,
5 zawody dla handlerów (pomocników)
6 pokazy psich zaprzegów - w rejonie glównych imprez Hubertusa Spalskiego

Spodziewana frekwencja:
60 zawodników,
okolo 100 pomocników,
kilkuset widzów w czasie trwania zawodów
Zawody odbywają sięw czasie Hubertusa Spalskiego, organizator umieśi informacje o zawodach w swoich materialach, zapewnia warunki i czas do przeprowadzenia pokazu psich zaprzęgów.

Dojazd:
Dojazd drogą krajową nr 8 do Tomaszowa Mazowieckiego, jadący od strony Warszawy pierwszy zjazd, jadący od strony Wrocławia 3 zjazd (tablica informacyjna "Zawody"), następnie drogą 48 w kierunku Spała/Inowłódz. Około 3 km za Spałą, we wsi Teofilów zjechać w pierwszą drogę gruntową w lewo (tablica informacyjna "Zawody"), po 300 metrach po prawej ośrodek wypoczynkowy.

Kontakt:
Jacek Kubinski 0510-051-352; 697-631-385
Małgorzata Krzemińska 0-609 -567-135
e-mail: poczta@stake-out.org


2007-10-03 Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego znalazł się w gronie trzynastu laureatów konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny w 2007 roku. Gratulujemy !


2007-09-06 Pismo skierowane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Łodzi przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi Delegatura w Piotrkowie Tryb:

Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale wystąpiła do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi pismem z dnia 17.07.2007 r. W sprawie narastającego problemu ruchu tranzytowego występującego na drodze krajowej nr 48 w Spale oraz planowanej modernizacji tej drogi.

Na terenie Spały droga ta przebiega przez obszar zabytkowego parku wpisanego do rejestrów zabytków decyzją Urzędu Wojewódzkiego Łódzkiego Wydziału Urzędu Kultury i Sztuki nr K.S. V/1/22/50 z dnia 23 stycznia 1950 r. Park nosi charakter otwartego, leśnego założenia związanego z dawną rezydencją myśliwską. Charakterystyczne dla parku jest wykorzystanie naturalnego lasu sosnowego dającego specyficzny nastrój i mikroklimat. Oprócz wysokich walorów przyrodniczych na terenie Spały występują obiekty architektury o cechach zabytkowych w tym drewniany kościół p.w. Królowej Polski wpisany do rejestru zabytków.

Wzmożony ruch tranzytowy przez centrum Spały niewątpliwie niekorzystnie wpływa na drzewostan parkowy i substancję zabytkową budynków ale przede wszystkim bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu mieszkańcom Spały i przyjeżdżającym tu licznie turystom. Dlatego też wszelkie ograniczenie ruchu na terenie zabytkowego parku w Spale jest ze wszech miar słusznym postulatem.


2007-09-05 W najbliższy weekend odbędą się kolejne Dożynki Spalskie. Uroczystości rozpoczną się 9 września 2007 roku w parku nad Stawem w Spale. Jak co roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, które zapewnią doskonałą zabawę wszystkim uczestnikom święta plonów.
Poniżej szczegółowy program tegorocznych Dożynek:
10:00-10:45 Przyjazd zespołów ludowych i delegacji z wieńcami.
11:00-12:00 Msza Św. w Kaplicy Polowej AK przy kościele Prezydentów RP.
12:00-12:15 Przemarsz Korowodu Dożynkowego w miejsce Ceremoniału Dożynkowego.
12:30 Oficjalne otwarcie Dożynek Spalskich 2007.
12:30-12:45 Wystąpienia okolicznościowe.
Wręczenie wyróżnień dla przodujących rolników.

12:45 Ceremoniał dożynkowy z wręczeniem wieńców:
- dla Włodzimierza Fisiaka - Marszałka Województwa Łódzkiego - Gmina Czerniewice
- dla Heleny Pietraszkiewicz - Wojewody Łódzkiego - Gmina Będków
- dla Piotra Kagankiewicza - Starosty Tomaszowskiego - Gmina Lubochnia
- dla Romana Jagielińskiego - Prezesa .STER. - Gmina Ujazd.
14:00-14:15 Wręczenie nagród dla gróp wieńcowych.
14:15-15:30 Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Harman".
15:30 Występy zespołów ludowych z terenu powiatu tomaszowskiego.
15:30-15:45 "Fajne Babki" z Będkowa.
15:45-16:00 Występ Zespołu "Skrzynkowianki".
16:00-16:20 Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca "Lubochnianie".
16:20-16:35 Występ Zespołu "Ludowiacy" z Będkowa.
16:35-16:50 Występ Zespołu "Królowianki".
16:50-17:10 Program Teatru Młodych im.Wojciecha Bogusławskiego w Lubochni.
17:10-17:30 Zespół "Gracja" z Inowłodza.
17:30-18:00 Występ Zespołu Tanecznego "Aster".
18:00-18:15 Występ Zespołu "Łucybabki".
18:15-18:30 Występ Zespołu "Brzustowianki".
18:30-18:45 Występ Zespołu "Sami Swoi" z Twaradej .
18:45-19:00 Kapela ludowa z Rzeczycy.
19:00-19:10 Koncert akordeonowy Jacka Kurzawy z Inowłodza.
19:10-23:00 Zabawa przy zespole wokalno-muzycznym "Przyjaciele".


2007-09-05 W dniach 14-16 września 2007 r. odbędzie się ogólnopolski spływ kajakowy rzeką Pilicą "Pilica zachwyca". Trasa wiedzie z Tomaszowa przez Spałę, Inowłódz do Domaniewic. Szczegóły w załączonym programie spływu.


2007-09-03 Trwają intensywne prace przy budowie ścieżki rowerowej wzdłuż drogi Tomaszów - Spała. Na razie wycinane są drzewa pod trasę ścieżki. Roboty zaczęły się z niewielkim opóźnieniem ale wykonawca deklaruje dotrzymanie terminu i oddanie ścieżki do końca czerwca 2008.


2007-07-27 Odbyło się spotkanie dyrekcji GDDKiA z mieszkańcami i przedsiębiorcami z terenu Spały oraz władzami gminy w sprawie planowanej przebudowy drogi krajowej nr 48 na terenie Spały. GDDKiA posiada gotowy projekt obejmujący wymiane nawierzchni i budowę chodników na odcinku od COS do wylotu na Tomaszów Maz. Planowana jest realizacja tej inwestycji w 2008 roku.
Spotkanie było dosyć burzliwe gdyż poza GDDKiA wszyscy zgromadzeni byli zgodnie przekonani że proponowane w projekcie rozwiązania nie zabezpieczą licznych przechodniów przed samochodami przejeżdżającymi przez Spałe z nadmierną prędkością. Jedynym bowiem sposobem na zwolnienie ruchu są zdaniem projektanta i GDDKiA wysepki zmieniające kierunek ruchu samochodów wjeżdżajacych do Spały. Projekt nie przewiduje ani sygnalizacji świetlnej ani rond ani radarów włączających czerwone światło. GDDKiA tłumaczyła że na zaprojektowanie rond jest już za późno, sygnalizacja świetlna jest zbędna bo natężenie ruchu jest zbyt małe a radar powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa gdyż samochody najeżdżaja przed radarem na siebie.
O ile można zrozumieć niechęć do zupełnej zmiany projektu - zaprojektowanie rond opóźniłoby wykonanie przebudowy o kolejne dwa lata - to argumenty o braku uzasadnienia dla sygnalizacji świetlnej nie przekonały raczej nikogo. Argumentowano że pomiary natężenia ruchu były przeprowadzone w 2005 roku a od tego czasu w Spale pojawiły się masowe imprezy, które szczególnie w weekendy zwiększają ruch kilkukrotnie. Protesty wzbudził też brak przejścia dla pieszych w śrdkowej części ulicy Mościckiego - rozcięcie ruchliwą jezdnią historycznej osi Spały zmusi spacerujących albo do przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych albo nadkładania kilkuset metrów drogi do najbliższego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniach.
Takie podejście do przebudowy wyraźnie wskazuje że zdaniem GDDKiA planowana przebudowa ma służyć samochodom a nie turystom wypoczywającym w Spale. Praktycznie jedynym pomysłem, który nie wzbudził sprzeciwu GDDKiA, był bowiem pomysł zainstalowania masztów dla fotoradarów w okolicach spalskiego parku. Szybko się wyjaśnił powód: GDDKiA nie ma z instalacją fotoradarów nic wspólnego a ich instalację i eksploatację trzeba uzgadniać z Policją a nie z GDDKiA.


2007-07-19 W ramach wędrownego festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" 28 lipca 2007 (sobota), o godz. 21:00 w Inowłódzu koło kościoła p.w. św. Idziego odbędzie się koncert "Jazz w kadrze". Wystąpią:
Aleksandra Lipińska - śpiew
Wojciech Lipiński - gitara klasyczna, syntezator gitarowy
Maciej Strzelczyk - skrzypce
Andrzej Zielak - kontrabas
Radosław Bolewski - perkusja

W programie tematy jazzowe z polskich filmów: "Nóż w wodzie", "Lalka", "Polskie drogi", "O7 zgłoś się", "Dziecko Rosemary", "Jan serce". Więcej w załączonym pliku


2007-07-12 W środę 12 lipca, w Karczmie Spalskiej miało miejsce spotkanie lokalnej społeczności Spały, Lokalnej Organizacji Turystycznej, przedstawicieli Lasów Państwowych i Urzędu Gminy Inowłódz. Głównym tematem spotkania była przebudowa drogi biegnącej przez centrum Spały, sprawa niemiłych zapachów wydobywających się z oczyszczalni ścieków oraz przebieg i oznakowanie szlaków rowerowych na terenie Nadleśnictwa Spała.
Projekt remontu drogi krajowej nr 48, biegnącej przez Spałę jest już gotowy i zatwierdzony do realizacji w 2008 roku ale budzi nadal wiele zastrzeżeń. Według uczestników spotkania za mały nacisk położono na poprawę bezpieczeństwa pieszych, ograniczenia prędkości i ilości przejeżdżających samochodów.
LOT już dwa razy wystosowała pisma do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych w Łodzi o dodanie do projektu aktywnej sygnalizacji świetlnej. Światła tego typu wyposażone są w radar i jeżeli na odcinku gdzie ograniczono prędkość samochód porusza się szybciej niż nakazują to znaki, dostaje czerwone światło, a gdy jedzie zgodnie z przepisami, przejeżdża płynnie, przez całą miejscowość mając światła zielone. Niestety oba pisma pozostały bez odpowiedzi, następne pismo wystosowano do Dyrektora GDDKiA w Warszawie. Z Warszawy nadeszła odpowiedź, że takie rozwiązanie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa na opisywanym odcinku. Takie uzasadnienie nie bardzo przekonuje mieszkańców Spały, radnych Gminy Inowłódz i spalską LOT.
Na środowym spotkaniu postanowiono więc wypracować wspólne stanowisko i przedstawić je na specjalnie zorganizowanym spotkaniu inwestorowi.
Główne założenia jakie ustalono na spotkaniu to: ograniczenie ruchu pojazdów powyżej 3,5 t. na spalskim i inowłodzkim odcinku drogi krajowej nr.48, ustawienie na dwóch głównych skrzyżowaniach sygnalizacji świetlnej, dodatkowe przejście dla pieszych na wysokości spalskiego parku oraz przesunięcie o kilka metrów przejścia przy lodziarni, dodatkowe wjazdy do obiektów hotelowo-gastronomicznych, ustawienie fotoradaru i tablic informacyjnych o radarowej kontroli prędkości.
Jak podkreślają uczestnicy spotkania, postulaty te mają głównie na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, których z racji, że Spała jest miejscowością turystyczną jest bardzo dużo. Sprawą tirów postanowiono zainteresować Konserwatora Zabytków, obecnie duży ruch ciężkich pojazdów powoduje pękanie murów w zabytkowych budynkach, istnieje też obawa o los spalskiej wieży ciśnień.
Następnym problemem, o którym rozmawiano to niemiłe zapachy rozchodzące się z oczyszczalni ścieków. Problem ten mają rozwiązać okapy z kominami i filtrami zamontowane nad zbiornikami oczyszczalni.
Na koniec spotkania, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale, Pan Michał Słoniewski przedstawił wszystkim stanowisko Nadleśnictwa Spała odnośnie wyznakowania w terenie wcześniej wytyczonych szlaków. Szlaki rowerowe wytyczone przez LOT przebiegają przez tereny trzech nadleśnictw: Opoczno, Smardzewice i Spała. Dwa pierwsze nadleśnictwa wyraziły zgodę na wyznakowanie szlaków bez żadnych uwag. Nadleśnictwo Spała wyraziło zgodę ale postawiło dwa warunki . Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale miałaby dbać o bezpieczeństwo rowerzystów i ponosić odpowiedzialność w razie jakiegoś wypadku na szlaku oraz dbać o czystość terenów leśnych, przez które przebiegają ścieżki rowerowe.


2007-06-06 Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale wystosowała kolejne pismo w sprawie zaprojektowania sygnalizacji świetlnej w ciągu drogi krajowej nr 48. Ponieważ na dwa poprzednie pisma nie było odpowiedzi więc tym razem pismo adresowane jest do dyrektora GDDKiA w Warszawie. Może tym razem ktoś zainteresuje się sprawą...


2007-05-18 Jutro o 12:00 na placu przy stawie będą występy dzieci z zespołów tanecznych.


2007-05-18 Gmina Inowłódz otrzymała dofinansowanie na rewitalizację parku w Spale !
Po siedmiu latach zostanie wreszcie zrealizowany projekt przywrócenia świetności parkowi w centrum Spały. Prace powinny być zrealizowane już w 2007 roku. Razem z planowaną na ten rok przebudową drogi nr 48 (centralna ulica Spały) oraz budową ścieżki rowerowej (przez całą Spałę wzdłuż drogi nr 48 aż do COS) powinno to wreszcie przywrócić Spale dawny blask.


2007-05-16 Zapraszamy do obejrzenia nowej galerii zdjęć Spały zrobionych z pokładu helikoptera.


2007-04-21 Majowy weekend w Spale

Parafia Rzymskokatolicka w Spale zaprasza wszystkich 3-go maja na festyn rodzinny. Rozpoczęciem imprezy będzie Msza Święta w kościele polowym o godzinie 12:00.
Po nabożeństwie, na placu nad spalskim stawem, rozpoczną się występy zespołów ludowych. Dla gości przewidziano również pokazy zawodowej i ochotniczej Straży Pożarnej a dla dzieci gry, zabawy i konkursy z fantami. Uczestnicy zabawy będą mogli pożywić się darmową grochówką prosto z kuchni polowej. W czasie festynu będzie można podziwiać prace malarskie amatorów plastyków z Tomaszowa Mazowieckiego.
Na osoby które w tych dniach odwiedzą bunkry w Konewce też czekają liczne atrakcje. Właściciel trasy turystycznej Pan Juliusz Szymański przygotował nową wystawę na temat walk o Monte Cassino oraz zapowiada obecność grupy rekonstrukcyjnej.
W dniach 28-29 kwietnia na drogach naszej Gminy odbędzie się IV runda Pucharu Polski automobilklubów i klubów w konkursowej jeździe samochodem. Organizatorem jest automobilklub w Tomaszowie Maz. Imprezie patronuje Wójt Gminy Inowłódz.


2007-04-21 Będzie ścieżka rowerowa do Spały !!!
Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz. otrzymało dofinansowanie projektu budowy ścieżki rowerowej z Tomaszowa do Spały. Planowane na 2007 rok część dofinansowania pozwoli na budowę odcinka z Tomaszowa do Spały. W przyszłym roku ma być wybudowany odcinek przez Tomaszów Maz. aż do Skansenu Rzeki Pilicy. Ponieważ Starostwo posiada gotowy projekt ścieżki więc cała inwestycja powinna szybko sie zacząć.


2007-04-02 Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale wystosowała pismo do łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z prośbą o zastosowanie w Spale aktywnej sygnalizacji świetlnej. Dobiegają końca prace projektowe dotyczącej drogi krajowej nr 48 na odcinku jej przebiegu przez Spałe. Zdaniem LOT planowane wysepki zwalniające ruch nie odniosą zamierzonego skutku i w dalszym ciągu ruch samochodowy będzie się odbywał w Spale z predkością znacznie przekraczającą planowane 40 km/h. Aktywna sygnalizacja świetlna to kombinacja automatycznego radaru z sygnalizacja świetlną, która zmienia światło na czerwone zawsze wtedy, kiedy zmierzona prędkość nadjeżdżającego samochodu przekracza prędkość dozwoloną.


2007-04-02 Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale, odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2007 r. /czwartek/ o g. 16.00 w sali bankietowej Karczmy Spalskiej w Spale przy ul. mjr. Hubala 2.


2007-03-04 Przedstawiamy materiały z konferencji "Prezydent RP Ignacy Mościcki w Spale" z okazji obchodów 80-tej rocznicy objęcia przez prof. dr Ignacego Mościckiego urzędu Prezydenta RP i 60 rocznicy Jego śmierci.

Michał Słoniewski - Wstęp.
Waldemar Baraniewski - Prezydencka kaplica w Spale i jej twórca Kazimierz Skórewicz.
Jerzy Chełmecki - Sportowcy u Prezydenta Mościckiego.
Andrzej Kobalczyk - Drugi Belweder od kuchni...
Małgorzata Milecka - Dziedzictwo kulturowe Prezydenta Mościckiego na rzecz podniesienia walorów krajobrazowych Spały i okolic.
Marek Janusz Piotrowski - Rzecz o Ignacym Mościckim - największa monograficzna wystawa, 1992-1993.
Michał Słoniewski - Wpływ Prezydenta Ignacego Mościckiego na rozwój turystyki w Spale.
Edward Wieczorek - Spała Leona Mikuckiego.


Przedstawiamy projekty rozwoju Spały - w naszym serwisie wspaniała strona prezentująca prace studentów KUL


2007-01-22 W piątek 26 stycznia 2007r w Sali konferencyjnej FWP (stara stołówka), odbędzie się otwarta sesja Rady Gminy. Na sesji, wszyscy chętni będą mogli zapoznać się z projektami i wizjami lubelskich studentów Architektury Krajobrazu którzy pod kierownictwem Pani dr M. Mileckiej, opracowali projekty przebudowy i poprawienia wizerunku centrum Spały. Na spotkanie zaproszono autorów projektów oraz wielu gości mających wpływ na przyszłość Spały. Sesja rozpocznie się o godzinie 10:00. Ci, którym nie uda się na nią przybyć, prawdopodobnie będą mogli obejrzeć jeszcze ekspozycję projektów przez sobotę i niedzielę, w Sali konferencyjnej FWP.
O godzinie 9:00, przed rozpoczęciem sesji, wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w wizji w terenie razem z autorami projektów. Zbiórka na parkingu przed Kaplicą Polową.


2006-12-18 Dzięki dobrej pogodzie w szybkim tempie posuwaja się dwie ważne inwestycje w spalską infrastrukturę.
Zakład Energetyczny kończy budowę nowej linii energetycznej zasilającej Spałę od strony Tomaszowa Maz. Kilkudniowe awarie zasilania nie powinny się już więcej powtarzać.
Na osiedlu "Ogród" zostały zakopane niemal wszystkie główne nitki kanalizacji ściekowej. Na przyszły rok zostaną więc w praktyce tylko przyłącza do posesji i najtrudniejsza do wykonania kanalizacja w ulicy wzdłuż stawu.


2006-12-15 W Spale został utworzony kolejny rezerwat przyrody o nazwie "Gać Spalska". Rzeczka Gać ma swoje źródła w lasach za Lubochnią a w Spale wpada do Pilicy. Na obszarze nowego rezerwatu płynie ona głównie przez las a sześć jej śródleśnych stawów jest ostoją wielu gatunków ptaków, ssaków oraz rzadkich gatunków roślin. Rezerwatem objęto odcinek koryta rzeki Gać i obszar lasu o łącznej powierzchni niemal 82 hektarów. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie naturalnych zespołów roślinnych: łęgu jesionowo-olszowego i olsu porzeczkowego oraz stanowisk chronionych i rzadkich roślin oraz zwierząt.


2006-11-30 Trasa Turystyczna "Bunkier w Konewce" zdobyła certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny 2006 roku, w kategorii twierdze, fortece, bunkry. POT przyznała jeszcze 15 certyfikatów innym uczestnikom ze 124 zakwalifikowanych do konkursu.


2006-11-27 W wyborach samorządowych Cezary Krawczyk został wybrany na wójta. To już trzecia kadencja Cezarego Krawczyka na tym stanowisku. Poprzednie dwie przyniosły Spale wiele zmian więc mamy nadzieję że i kolejne cztery lata nie będą gorsze.
Walka o głosy wyborców była bardzo zażarta - Cezary Krawczyk otrzymał 897 głosów a jego kontrkandydat Roman Rodakowski 854 głosy.
Mandaty radnych z terenu Spału otrzymali Robert Kosiacki, Roman Rodakowski i Jerzy Stanisławski. Wszystkim gratulujemy sukcesu !


2006-10-27 Gmina podpisała umowę z wykonawcą umowę na budowę kanalizacji w osiedlu Ogród. Prace rozpoczną się już w listopadzie i zakończą sie do połowy przyszłego roku.
Trzeba podkreślić że to ostatnia w lewobrzeżnej Spale inwestycja w kosztowną infrastrukturę podziemną, która jeszcze czekała na realizację. W tym momencie nareszcie będzie sens przerzucenia wysiłku inwestycyjnego gminy na infrastrukturę naziemną a to szybko powinno przynnieść Spale znaczną poprawę atrakcyjności wizualnej.
Mamy nadzieję że wybudowanie kanalizacji pozwoli w pierwszej kolejności na doprowadzenie do porządku trasy z centrum do COS - tędy w Spale porusza się pieszo najwięcej odsób i to jednocześnie najbardziej zaniedbana część Spały.


2006-10-22 Ostatni weekend w Spale był świetny: wspaniała pogoda i dwie duże atrakcje:
Hubertus oraz wyścigi psich zaprzęgów. Hubertus był podobny do poprzednich - bardzo malowniczy i pełen atrakcji.
Nowością był pokaz polowania z sokołami a w części popołudniowej pokaz powożenia zaprzęgami konnymi.
Polecam

Druga impreza czyli wyścigi psich zaprzęgów pozostawała nieco w cieniu Hubertusa. Zupełnie niesłusznie bo było to wydarzenie szalenie ciekawe. Kolejne zaprzegi startowały w niewielkich odstępach czasowych i widzowie mogi dwa razy po półtorej godziny cieszyć oczy widokiem kolejnych zawodników. Całe szczęście Spała tak się zawodnikom spodobała że zapowiadają że kolejne zawody też będą w Spale. Już teraz zapraszamy widzów bo naprawdę warto !


2006-10-19 W COS odbyło się otwarcie Sportowego Centrum Rehabilitacji Leczniczej. To piękny obiekt o wielu funkcjach. Przede wszystkim mieści niezbędne sportowcom gabinety zabiegowe: elektroterapii, laseroterapii, krioterapii, kinezyterapii indywidualnej i grupowej, magnetoterapii, diaterapii oraz masażu sportowego. Poza tym w obiekcie jest jaskinia solna. Trzy piętra budynku mieszczą elegancki hotel o 177 miejscach w pokojach o bardzo wysokim standardzie. Ogromne centrum konferencyjne na 480 metrach kwadratowych mieści trzy sale, które można łączyć i wykorzystywać na różne sposoby. Poza tym w obiekcie jest stołówka na 380 osób, dwie sale gier, dwie kawiarnie na 45 i 60 osób i oczywiście przestronna recepcja. Hotel jest połaczony łacznikami z pozostałymi obiektami COS, w drodze na treningi nie ma więc potrzeby wychodzenia poza zamknięte pomieszczenia.
COS gratulujemy nowego obiektu. Niestety nie możemy pogratulować zachowania. O ile brak wśród zaproszonych gości przedstawicieli władz lokalnych można wytłumaczyć trawającą kampanią wyborczą to braku dyrektora Tomkowskiego nie da się wytłumaczyć.
Pokory Panowie - pokory !
Człowiek, który spalski COS wybudował jeszcze długo powinien być dla was wzorem. To dyrektorowi Tomkowskiemu COS zawdzięcza budowę nowego hotelu i ignorując ten fakt przynosicie wstyd sobie a nie Jemu.


2006-10-17 Prezentujemy materiały z konferencji "Prezydent RP Ignacy Mościcki w Spale"


2006-10-02 Po minionej niedzieli, 1 października 2006 r. przy głównej ulicy Spały pozostał na długie następne lata obelisk przypominający słowa prezydenta, że "Naród wydźwignięty z niewoli wykonać musi olbrzymi wysiłek moralnego i materialnego odrodzenia". Odbyły się zapowiadane także tutaj obchody 80 rocznicy objęcia prezydentury oraz 60 rocznicy śmierci prezydenta Ignacego Mościckiego, zainspirowane przez Lokalną Organizację Turystyczną a współorganizowane z władzami samorządowymi gminy Inowłódz i powiatu tomaszowskiego.
Rozpoczęło się w sobotę konferencją popularnonaukową "Prezydent Ignacy Mościcki w Spale". Sesję zorganizowała Wyższa Szkoła Turystyki i Rekreacji im. M. Orłowicza w Warszawie pod naukową opieką prof. Garlickiego. Rektor szkoły, prof. Andrzej Ronikier witał na wstępie jej uczestników - naukowców z wyższych uczelni, historyków, muzealników a także gości, m.in. stryjeczną wnuczkę prezydenta prof. Hannę Mościcką Grzesiak, Andrzeja Mikuckiego, prawnuka Leona, budowniczego spalskiego pałacu, rektora AWF prof. Henryka Suzańskiego, przedstawicieli władz powiatowych i gminnych, działających w Spale organizacji społecznych, uczniów II LO im. Żeromskiego w Tomaszowie i wielu innych, wypełniających dokładnie salę konferencyjną hotelu "Mościcki" w Spale.
"Trudno się dziwić sympatii prezydenta Mościckiego do Spały, skoro to paradoksalnie za przyczyną tej miejscowości został prezydentem" - stwierdził profesor Andrzej Garlicki z Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczynając serię referatów i gawęd. - Po zażegnanym przesileniu rządowym w maju 1926 roku ówczesny prezydent Stanisław Wojciechowski, też przecież miłośnik Spały, wsiadł do samochodu i pojechał tam właśnie nieco odpocząć. Gdy wrócił do Warszawy, był już przewrót a potem - prezydentura Ignacego Mościckiego. Gdyby więc nie Spała, historia II RP mogłaby się potoczyć nieco inaczej!
Autorzy referatów i gawęd mówili m.in. o biografii Mościckiego, jego zasługach dla nauki, kraju a zwłaszcza dla Spały i okolic, także o kaplicy prezydentów, spalskim "Belwederze" od kuchni, prezydenckiej Spale sportowej i wpływie prezydenta na rozwój dzisiejszej Spały turystycznej.
Dorobek konferencji zawarty zostanie w najbliższym roczniku WSTiR i będzie to niewątpliwie zarówno kompendium wiedzy jak i pasjonująca lektura dla wszystkich miłośników Spały i epoki.
W niedzielę, po mszy polowej obok Kaplicy Prezydentów, jej uczestnicy przemaszerowali ulicą Mościckiego na miejsce, gdzie ustawiono obelisk upamiętniający prezydenta Mościckiego. Wśród zgromadzonych znaleźli się m.in. parlamentarzyści Halina Molka i Artur Ostrowski, Roman Jagieliński, niekwestionowany wskrzesiciel dawnych spalskich tradycji, starosta powiatu tomaszowskiego Andrzej Barański, prezydent Tomaszowa Mirosław Kukliński, przedstawiciele tutejszych organizacji społecznych: Michał Słoniewski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej, główny inicjator rocznicowych obchodów i uroczystości, Zbigniew Buda, prezes Towarzystwa Miłośników Spały i symboliczny chrześniak prezydenta Mościckiego.
Obelisk odsłonili wnuczka Mościckiego prof. Hanna Mościcka Grzesiak, starosta Andrzej Barański i wójt gminy Inowłódz Cezary Krawczyk. Liczne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. Szczególnie wzruszające, bo przypominające sceny znane ze spalskich, międzywojennych uroczystości, były wiązanki od najmłodszych, dzieci szkolnych i harcerzy.
M.Miziak


2006-09-14 Świetna wiadomość - marszałek województwa łódzkiego Stanisław Witaszczyk powiedział że będą pieniądze na ścieżkę rowerową Tomaszów - Spała !!!
Będą one pochodzić ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego UE. Kwota będzie nieco okrojona w stosunku do zakładanych 4 mln złotych ale za to pieniądze będą dostępne już w tym roku.


2006-09-13 W dniach 21-22 X 2006r. w Spale odbędą się otwarte zawody psich zaprzęgów Dry Land - "Na tropie żubra..."
Wystartują w nich zawodnicy z całej Polski, z kilkunastu klubów.
Zawody zaliczane są przez Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów do Ligii Zaprzęgowej.
Trasy wytyczone są na terenie Nadleśnictwa Spała. Obozowisko dla zawodników będzie na terenie Ośrodka ZHP w Spale.
Więcej informacji w załączonym pliku.


2006-09-11 Spłonął dach rezydencji Wielopolskiego (ostatnio kawiarnia "Krasnale"). Budynek już i tak zaniedbany teraz nadaje się do kapitalnego remontu.
Zdjęcie M. Miziaka z pożaru.


2006-09-10 Odbyły się Dożynki Spalskie. Impreza zupełnie udana. Mniej bałaganu, przemówień oficjeli i zadęcia a więcej wesołej zabawy. Spałę odwiedziło kilka tysięcy ludzi a niektórzy twierdzili że brak prezydenta tylko imprezie pomaga :-). Mimo to z radością należy przyjąć zapowiedź prezydentów Kwaśniewskiego i Wałęsy że postarają się w przyszłym roku odwiedzić nasze dożynki. Mamy nadzieję na mniejszą aktywność Samoobrony, która próbowała zamienić dożynki w piknik wyborczy.


2006-09-06 Dożynki Spalskie (a nie Prezydenckie jak do tej pory) odbędą się 10 września w Spale. Impreza rozpocznie się o godzinie 11:00 uroczystą mszą świętą w Kaplicy Polowej. Po mszy korowód dożynkowy przejdzie ulicą Piłsudskiego na plac koło stawu, gdzie na scenie dożynkowej zostaną zaprezentowane i obśpiewane tegoroczne wieńce dożynkowe oraz nastąpi wybór najładniejszego z nich. Następnie część oficjalna a więc przemówienia i podziękowania za tegoroczne zbiory a uczestnikom imprezy będzie przygrywał zespół pieśni i tańca Dobroń. Dla gości powstanie widownia na około 2000 miejsc, swoje stoiska rozłożą handlowcy znani ze Spalskich Jarmarków Antyków i Rękodzieła. Po godzinie 15-stej przewidziano występy zespołów ludowych a wieczorem zabawę taneczną.


Oficjalny komunikat Kancelarii Prezydenta RP mówi że Prezydent nie przewiduje w 2006 roku organizacji dożynek w dotychczasowej formie ale planuje podziękowanie w Spale rolnikom w późniejszym, jesiennym terminie.


2006-08-13 Jarmark udał się świetnie mimo niepewnej pogody. Nawet w sobotę było dużo wystawców i kupujących. Nowością były quady rozjeżdżające resztki trawnika koło basenu...


2006-08-11 W niedziele kolejna edycja Jarmarku. Jarmark rozrósł się już do tego stopnia że właściwie zacznie sie już od soboty bo wielu wystawców przyjeżdża na dwa dni. Na razie prognoza na sobotę i niedzielny poranek nie przewiduje deszczu więc impreza powinna się udać.


2006-07-11 W najbliższą niedzielę 16 lipca 2006 o godz. 21:00 koło kościółka Sw. Idziego w Inowłodzu odbędzie się koncert w ramach Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".

Program:

Polska liryka wokalna u źródeł

Jolanta Bobras - sopran
Marek Pająk - clavinova

KWARTET JORGI w składzie:
Beata Oleszek - śpiew biały
Maciej Rychły - instrumenty pasterskie
Waldemar Rychły - gitara
Janusz Brych - saksofon

w programie:
Stanisław Nawrocki (1894-1950) - Krzyż, O wschodzie słońca, Karuzel, Baby
Ignacy Komorowski (1824-1857) - Kalina
Stanisław Moniuszko (1819-1872) - Jako od wichru (aria Halki z I aktu opery Halka), Gdybym rannym słonkiem (aria Halki z II aktu opery Halka), Prząśniczka
Władysław Żeleński (1837-1921) - Nie wróci
Fryderyk Chopin (1810-1849) - Życzenie


2006-07-06 Urząd Marszałkowski w Łodzi podliczył oszczędności i planuje ich przeznaczenie na ścieżkę rowerową Tomaszów - Spała. Oferowane 1,9 mln to trochę mniej niż postulowane 2,1 mln ale Starostwo Powiatowe planuje rozpoczęcie tej inwestycji.


2006-06-25 Projekt ścieżki rowerowej z Tomaszowa do Spały nie otrzymał dofinansowania z funduszy unijnych. Nie wszystko jednak stracone bo został on umieszczony w puli rezerwowej i możliwe że będzie sfinansowany jeśli będą oszczędności z innych projektów.


2006-06-20 Przedstawiamy plan obchodów rocznic związanych z prezydentem I. Mościckim, które odbędą się w Spale na przełomie września i października.


2006-06-19 Odbył się drugi w tym roku Jarmark. Mimo niepewnej pogody impreza była bardzo udana. Tłum zwiedzających. Mnóstwo wystawców a w tym wielu nowych. Kilka zdjęć na stronie Jarmarku Spalskiego


2006-06-09 W najbliższą niedzielę 11 czerwca w Spalę będą kocertowały orkiestry dęte. Początek o 14.00 koło Turbiny nad stawem.


2006-06-02 Gmina Inowłódz zakończyła opracowywanie projektu częściowej odbudowy zamku w Inowłodzu. Od 7 czerwca rozpoczynają się prace archeologiczne aby przygotować zamek do robót budowlanych. W ramach projektu planowana jest odbudowa wieży zamku i poniesienie pozostałych jego ścian a także odtworzenie fosy.


2006-06-01 Rada Gminy postanowiła rozpocząć realizację kanalizacji w osiedlu Ogród. Rozpoczyna się przygotowanie dokumentów niezbędnych do ogłoszenia przetargu na wykonawcę tego zadania.


2006-05-09 W Spale odbędą się przeglądy strażackich orkiestr dętych. 11 czerwca przegląd wojewódzki a 9 lipca powiatowy. Z powodu przeglądu strażackich orkiestr dętych zmiana terminu jarmarków. Jarmarki odbędą się: 14 maja, 18 czerwca, 16 lipca, 13 sierpnia, 17 września i 08 października.
Na majowy jarmark zabrakło już miejsc dla wystawców !


2006-05-09 Dzisiaj rusza nowy bankomat Banku Spółdzielczego w sklepie samoobsługowym za plebanią.


2006-04-25 W TV Podróże emitowany jest film "Spała" prezentujący walory turystyczne Spały i okolic. Następne emisje zawsze o godz. 16:00 w następujące dni: 11-05-2006, 13-05-2006, 18-05-2006, 20-05-2006, 25-05-2006, 27-05-2006, 01-06-2006, 03-06-2006, 08-06-2006


2006-06-23 Odbyło się Walne Zgromadzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej. Oprócz rozliczenia roku działalności LOT zebrani obejrzeli film TV Podróże o Spale. Film zapowiada się zupełnie nieźle. Pokazane są wszystkie najważnejsze atrakcje Spały, Inowłodza i bunkier w Konewce. Do tego reklamówki najciekawszych obiektów turystycznych.
Poza tym zebrani przedstawili kilka ciekawych informacji:
-Drogowcy zapowiadają na wiosnę realizację projektu przebudowy centralnej ulicy w Spale
-Gmina planuje w ramach inwestycji wymianę wodociągu w centrum, dalszą wymianę oświetlenia ulicznego, rewitalizację parku i budowę kanalizacji na oś. Ogród. Ostatnie dwa projekty są w planie juz po raz kolejny więc jest nadzieja że wreszcie nie skończy się na gadaniu...


2006-02-23 Spalski Park Krajobrazowy przygotowuje się do odnowienia na wiosnę ścieżki dydaktycznej czyli szlaku biegnącego od kapliczki do Pilicy i dalej do groty św. Huberta. Będzie odtworzona i oznakowana ścieżka i pojawią się nowe tablice informacyjne. Wiadomość rewelacyjna bo to najbardziej atrakcyjna widokowo ścieżka w okolicach Spały.


2006-02-16 Pojawił się nowy serwis www.spala.info.pl poświęcony Spale i okolicom. Serwis bardzo ładny graficznie i szybko wzbogacany o nowe informacje.


2006-02-07 Zbigniew Tomkowski został odwołany ze stanowiska dyrektora COS w Spale. Na jego miejsce został powołany Marek Jagodziński.


2005-12-23 Odbyły się spotkania opłatkowe Lokalnej Organizacji Turystycznej i Klubu Miłośników Spały. Załączam artykuł z TIT na ich temat.


2005-12-22 Dzierżawca bunkra na Konewce planuje wydzierżawić także bunkier na Jeleniu. Szykuje się kolejna zadbana atrakcja turystyczna w okolicy.


2005-12-15 Ciekawy artykuł z TIT o roku działania Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale


2005-12-11 Działa już Hotel Mościcki - jedyny czterogwiazdkowy hotel w województwie łódzkim. Gwiazdki zasłużone !


2005-10-18 W sobote odbedzie sie Spalski Hubertus. Poczatek w COS a wieczorem impreza przeniesie sie na pola PGR za Pilica.


2005-10-17 Kilka nowych zdjęć w dziale Przyroda naszej strony


2005-10-11 W Spale pod koniec października odbędą się warsztaty studentów architektury KUL, którzy zaproponują koncepcje zagospodarowania architektonicznego różnych fragmentów Spały.


2005-09-15 Na portierni COS dziala juz bankomat


2005-09-02 W Spale odbywa się Jubileuszowu Zlot Harcerzy.


2005-08-30 TP S.A. kończy rozbudowę centrali w Spale i zniknie problem z numerami telefonicznymi. Zapadła również decyzja o wybudowaniu w Spale urządzeń Neostrady więc w ciągu najbliższych dwóch miesięcy w Spale pojawi się możliwość założenia sobie szybkiego dostępu do Internetu.


2005-08-29 Zapadła ostateczna decyzja i Gazownia Łódzka wybuduje gazociąg do Spały mimo konieczności wyboru dłuższej trasy jego przebiegu.


2005-08-27 Do użytku została oddana kolejna restauracja "Karczma Spalska"


2005-08-20 Bank PKO S.A. planuje uruchomić w COSie bankomat i to jeszcze przed dożynkami. Będzie zamontowany na portiernii od strony drogi do Inowłodza.


2005-08-12 W najbliższą niedzielę kolejna edycja Jarmarku. Wiecej na stronie Jarmarku Spalskiego


2005-07-20 Rozwiewają się nadzieje na ścieżkę rowerową do Spały. Gmina Lubochnia nie chcę pokrywać swojej części kosztów (ciekawe kto sądził że będzie chciała ?!), trzeba pozmieniac wnioski o dofinansowanie itp. Zwykle tak właśnie się kończy jak z prostego pomysłu wyasfaltowania 7 km przecinki w lesie wzdłuż niebezpiecznej drogi 48 robi się barkowy projekt, którego realizacja przerasta siły wizjonerów...


2005-06-20 Na stronie Jarmarku Spalskiego galeria zdjęć z ostatniej imprezy 19tego czerwca. Tym razem pogoda nie przeszkadzała i impreza udała się świetnie !


2005-06-15 Najbliższa niedziela w Spale będzie pełna atrakcji. Odbędzie się druga edycja Jarmarku i jak co tydzień o 10:00 rusza spod Turbiny wycieczka rowerowa pod przewodnictwem Grzegorza Sochy
Artykuł o jarmarku 19tego czerwca
Artykuł o rowerach 19tego czerwca


2005-06-15 W bunkrze w Konewce rusza trasa turystyczna a obiekt zaczyna powoli być zagospodarowywany przez nowego najemce. Wiecej na oficjalnej stronie trasy turystycznej w bunkrze


2005-05-26 Na stawie obok Turbiny pojawił się mały statek, na którym niebawem ma ruszyć smażalnia ryb. Pomysł z historią Spały związany raczej luźno :-) ale trudno - nowa atrakcja...


2005-05-15 W Spale ruszył nowy "Hotel Prezydent". Wiecej informacji na stronie hotelu.


2005-04-29 Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła, za sprawą Lokalnej Organizacji Turystycznej, skupił wokół siebie wszystkich, którym leży na sercu rozwój i przyszłość tej miejscowości. Po prostu SpaJa inicjatywy. Nic dziwnego, że przygotowania organizacyjne i techniczne do inauguracji idą sprawnie i pełną parą. Gotowe są już stoiska wystawienniczo - handlowe, trwa kosmetyka terenu przy spalskim stawie, na którym będzie się odbywał jarmark. Pierwsza impreza rozpocznie się 8 maja o godzinie 10.00. Zainteresowanie jarmarkiem jest spore. Swój udział potwierdziło już 42 kolekcjonerów, głownie członków klubu przy Łódzkim Domu Kultury, potwierdzenie nadesłało też już ok. 30 artystów i rękodzielników. Co ciekawe, większość pochodzi spoza regionu, np. z Lubartowa, Konina, Płocka, choć są też oczywiście twórcy z rejonu Tomaszowa i Opoczna. Organizatorzy potwierdzają też zapowiadane imprezy towarzyszące. Będą więc występy estradowe, przejażdżki bryczkami, spływ Pilicą i wiele innych atrakcji. Warto więc w drugą niedzielę maja zarezerwować sobie czas na Spałę. Tym bardziej, że przecież atmosferę jarmarku tworzą nie tylko wystawcy i handlowcy, ale także ci, którzy odwiedzają stoiska. Jarmark będzie imprezą cykliczną, odbywającą się w każdą drugą niedzielę miesiąca, do października. We wrześniu, ze względu na Dożynki Prezydenckie, termin przesunięto na trzecią niedzielę. Jarmark dorobił się już swojej strony w Internecie. Pod adresem: jarmark.spala.pl można znaleźć więcej szczegółów dotyczących imprezy i uczestnictwa.


2005-03-19 Odbyło się Walne Zgromadzenie Klubu Miłośników Spały. Członkowie Klubu przedstawili mnóstwo interesujących informacji na temat Spały:
1. Praktycznie zakończony jest projekt ścieżki rowerowej. Będzie ona biegła od Skansenu Rzeki Pilicy do COS w Spale. Jeśli uda się uzyskać środki z Unii to budowa powinna ruszyć już w tym roku, po ukończeniu gazociągu. Na pewno jako pierwszy będzie budowany odcinek od granic Spały do granic Tomaszowa.
2. Gazownicy intensywnie projektują gazociąg. Jeśli projekt nie napotka na nieprzewidziane przeszkody to jest szansa na wykonanie tej inwestycji nawet już w III kwartale 2005 roku.
3. Drogowcy kończą projekt przebudowy centrum Spały. Projekt powinien być oddany do końca czerwca. Nie jest pewne czy procedury przetargowe pozwolą na wykonanie tej inwestycji jeszcze w 2005 roku.
4. Poseł Roman Jagieliński, któremu Spała zawdzięcza Dożynki i Hubertusa, powiedział że Hubertus w 2005 na pewno się odbędzie i że powinien mieć poszerzony "międzynarodowy" charakter. Decyzje na temat Dożynek jeszcze nie zapadły ale raczej wątpliwe żeby Prezydent nie zechciał się pożegnać z wyborcami na tak widowiskowej imprezie.
5. Planowane są również inne, mniejsze imprezy: Dzień Dziecka, przegląd Orkiestr Dętych (latem), jubileusz Jamboree (2-4 września).
6. Michał Słoniewski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej, poinformował że już 8 maja 2005 roku powinna ruszyć nowa cykliczna impreza w Spale: Jarmark Staroci i Rękodzieła. Na pewno impreza będzie się odbywała na placu koło basenu.


2005-03-17 Odbyła się sesja budżetowa Rady Gminy i wszelkie planowane w Spale inwestycje zostały zatwierdzone.
Gmina zleciła też opracowanie projektu wodociągu na osiedlu PGR za Pilicą.


2005-02-02 W dniu 24 lutego 2005 odbędzie się sesja budżetowa Rady Gminy w Inowłodzu. Na sesji zostaną podjęte decyzje o zatwierdzeniu lub odrzuceniu inwestycji planowanych w Spale na 2005 rok a więc:
-uporządkowaniu wodociągu i nowym oświetleniu ulicznym ul. Mościckiego przed przebudową nawierzchni tej ulicy
-rozpoczęciu rewitalizacji parku
-budowie kanalizacji na osiedlu Ogród
Mieszkańcy, którzy chcą zmotywować swoich radnych mogą to uczynić również swoją obecnością na tej sesji.


2005-02-01 Według informacji Telekomunikacji Polskiej w Spale nie jest na razie planowane udostępnienie Neostrady bo jest zbyt mało chętnych. TP S.A. wymaga odpowiedniej liczby formalnych wniosków zanim podejmie decyzje o takiej inwestycji. Wnioski można składać pod numerem 9393 lub na Mościckiego w Tomaszowie.


2005.01.20 - W dniach 2-4 września w Spale ma się odbyć duża impreza harcerska w 70tą rocznicę Zlotu z 1935 roku.


2005.01.13 - Odbyło się spotkanie Lokalnej Organizacji Turystycznej. Wójt Gminy przedstawił informację o planach inwestycyjnych:
1. Drogowcy szykują się do zupełnej wymiany nawierzchni i chodników głównej ulicy. Będą trzy wysepki zwalniające ruch.
2. Przy okazji Gmina wymieni oświetlenie uliczne i wodociąg.
3. Gazownicy mają w budżecie pieniądze na projekt a może i wykonanie gazociągu do Spały i COS
4. Ważą się losy kanalizacji na Ogrodzie.