Aktualności
Informator
Historia
Galerie
Przyroda
Zwiedzanie
Noclegi:

Restauracje:

Imprezy:

Organizacje:

 

Kontakt

 
 

Aktualności


Pogoda:
Prognoza na najbliższe dni - meteogram.

2024-04-19 GDDKiA zdecydowała się wreszcie na zamonowanie sygnalizacji świetlnej na głównym spalskim skrzyżowaniu przy Karczmie Spalskiej i kościele.
Dędzie ona adaptacyjna czyli będzie się dostosowywać do natężenia ruchu.
Doświetlone też zostanie przejście dla pieszych przy COS.


2024-03-21 W 2024 roku Spalskie Jarmarki Antyków i Rękodzieła odbędą się: 14 kwietnia, 12 maja, 9 czerwca, 14 lipca, 11 sierpnia, 8 września, 6 października.2023-11-30 Już w najbliższy poniedziałek kolejna edycja fajnej imprezy dla dzieci - Spalskie Mikołajki w Carskiej Wieży2023-11-23 W dniach 2-3 grudnia 2023 odbędzie się Mikołajkowo-Świąteczny Jarmark Spalski.


2023-11-22 GDDKiA wreszcie zakończyła wybór wykonawcy projektu drogi łączącej Tuszyn z Kozeninem koło Opoczna,
Ze wstępnych mapek wynika, że wbrew pierwotnym planom droga przetnie S8 nie w Zawadzie ale na węźle Tomaszów Północ. I to logiczne bo ma być przede wszystkim skrótem połączenia Wrocław - Warszawa, które obecnie prowadzi przez zapchaną A2.
Efektem będzie zapewne przejście nowej drogi na północ od Piaskowej w Tomaszowie i dalej przez Łąki Henrykowski i Ciebłowice w stronę Opoczna. Taki przebieg znacząco poprawi dojazd do Spały. Przede wszyskim z Łodzi ale nawet trochę z Warszawy - kierowcy ominą Piaskową. Przede wszystkim nowa droga to szansa na usunięcie ciężkiego transportu z ulic Spały. Nowa droga powinna być znacznie bardziej atrakcyjnym szlakiem na wschód niż obecna droga 48 przez Spałę.


2023-11-05 Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest bardzo zadowolona z frekwencji w weekendowych pociągach z Łodzi do Spały.
W tym roku wzrosła ona 3,5 raza. W lipcu na tej trasie pojechało aż 13,5 tysiąca pasażerów.
Znika więc ryzyko, że to połączenie zostanie skasowane po okresie eksperymentalnym.
Szkoda tylko, że nie słychać zapowiedzi wprowadzenia połączeń w pozostałe dni tygodnia. Albo chociaż w piątkowe wieczory. Ale zepewne na przeszkodzie leżą skromne zasoby taboru - Spałę obsługują te same pociągi hybrydowe, które w tygodniu obsługują trasę do Opoczna. Więcej na portalu rynek-kolejowy.pl.


2023-10-14 Gmina otrzymała 3,2 mPLN dofinasowania do remontu zabytkowego mostu na Pilicy w Spale.
Most nie tylko przestanie się sypać ale również odzyska oryginalny przedwojenny kształt: zatoczki widokowe z ławkami, oświetlenie itd.2023-10-05 Już w najbliższy weekend kolejna edycja ogólnopolskiego Hubertusa
Tradycyjnie program imprezy zapowiada bardzo widowiskowe wydarzenie.


2023-08-17 W 2023 roku Hubertus Spalski odbędzie się w dniach 7-8 pażdziernika. Tradycyjnie pierwszy dzień to obota i ubertus Myśliwski przy stawie oraz Jarmark Hubertowski a niedziela to Hubertus Jeździecki na łąkach ciebłowickich.


2023-07-26 Dni Gminy Inowłódz odbędą się w dniach 29-30 lipca 2023 roku w Inowłodzu. Tym razem po raz pierwszy pod hasłem „Gmina Kwiatów Polskich”, nawiązując do twórczości Juliana Tuwima i jego zachwytu ziemią inowłodzką. Gwiazdą wieczoru będzie Maciej Maleńczuk. Więcej na portalu naszinowlodz.pl.


2023-06-26 W niedziele 2 lipca w Spale po raz kolejny odbędzie się 24 Powiatowy Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych.


2023-02-26 W 2023 roku Spalskie Jarmarki Antyków i Rękodzieła odbędą się: 23 kwietnia, 14 maja, 11 czerwca, 9 lipca, 13 sierpnia, 10 września, 1 października.


2022-12-30 Gmina Inowłódz ogłosiła plan inwestycyjny na 2023 rok. Pośród kilkunastu inwestycji znalazły się dwie, które dotyczą Spały: rewitalizacja mostu na Pilicy i uporządkowanie dróg na osiedlu za Pilicą. Obie w części uzależnionej od zewnętrznego dofinansowania. Mimo, że obie inwestycje są relatywnie kosztowne to jednak na tle 28,5 miliona złotych w całym budżecie wyglądają mocno skromnie. Wręcz sugerując powrót do czasów, kiedy Spała była dawcą przychodów konsumowanych w innych częściach gminy. Zabrakło przede wszystkim rewitalizacji parku przy pomniku żubra oraz dokończenia rewitalizacji terenów dookoła zbiornika na Gaci.


2022-11-20 W niedzielę 4 grudnia 2022 odbędzie się mikołajkowa edycja jarmarku spalskiego.


2022-11-02 Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi oraz ZO PZŁ w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na XXIII Hubertusa Spalskiego.
Już w najbliższą sobotę 5 listopada główny plac w Spale (gmina Inowłódz) wypełni się myśliwskimi obyczajami, kuchnią i muzyką.
Wśród atrakcji zaplanowany jest m.in.: poczęstunek z myśliwskiego kociołka dla każdego, tradycyjny jarmark spalski, stoiska promocyjno-edukacyjne organizatorów.
Zapraszamy również na uroczystą Mszę Hubertowską z udziałem leśników i myśliwych o godz. 7.00 w Spale.


2022-10-06 Już w najbliższą niedzielę 9 października odbędzie się Spalski Hubertus Jeździecki. Tradycyjnie na łąkach nadpilicznych między Brzustowem a Spałą.

Od lat pierwszego dnia ogólnopolskiej imprezy, czyli w sobotę, tradycyjnie odbywała się część imprezy poświęcona tradycjom myśliwskim. Jednak w tym roku Polski Związek Łowiecki postanowił zorganizować ogólnopolskiego Hubertusa w Malborku. Oznacza to, że w Hubertus Spalski potrwa w tym roku tylko jeden dzień.
Impreza odbędzie się w niedzielę, 9 października. Oprócz głównej, widowiskowej gonitwy za lisem, zaplanowano też konkursy dla publiczności, pokazy jeździeckie i pokazy zaprzęgów. Organizatorzy potwierdzili także, że odbędzie się Jarmark Hubertusowski. Jarmark będzie otwarty od godz. 11, a główna gonitwa została zaplanowana na godz. 14.30.2022-08-08 Kolejny rajd rowerowy z Tomaszowa do bunkra w Konewce odbędzie się 27.08.2022 roku o godzinie 11:00.
Zapisy: rajd.rowerowy@vernet.pl


2022-08-03 Dożynki Prezydenckie w 2022 roku odbędą się w... Warszawie.
Oryginalny wybór wioski i jakże zgodny z naszą polską tradycją...
Przynajmniej Hubertus tradycyjnie w Spale. Ale na teraz wygląda, że tylko jeżdziecki w dniu 9 października. Hubertus myśliwski będzie 8-9 października ale w Malborku. W Spale 3 listopada ma być msza Hubertowska. Może coś więcej ale na razie nie wiadomo...


2022-07-14 Gmina Inowłódz otrzymała dotację na zakup kontenerów sanitarnych na przystaniach w Inowłodzu i w Spale i na renowację posągu żubra w Spale.


2022-07-05 Z ogromną przykrością informujemy, że 26 czerwca 2022 roku zmarł w wieku 96 lat Pan inżynier Andrzej Mikucki /1926-2022/ prawnuk inżyniera Leona Mikuckiego /1828-1912/ budowniczego rezydencji i pałacyku myśliwskiego w Spale.
Pochodził ze znanej rodziny związanej z przemysłem kolejowym i wydobywczym. Sam Pan inż. Andrzej Mikucki był zasłużonym specjalistą w rozwoju przemysłu na Śląsku. Utrzymywał stały kontakt i był częstym gościem lokalnej społeczności spalskiej. Został wyróżniony tytułem Honorowego Ambasadora Spały. Cześć Jego pamięci !


2022-06-20 25 czerwca 2022 r. ŁKA staruje do Spały❗️
Pierwszy hybrydowy pociąg ŁKA do Spały wyruszy ze stacji Łódź Fabryczna o godz. 9:40. Na stacji docelowej, czekać będzie kolejowa orkiestra dęta, która poprowadzi przybyłych gości w uroczystym korowodzie do miejsca pikniku.
Na terenie przystani (błonia nadpiliczne) w godzinach 11:30 - 19:00 uczestnicy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów - Samorząd Województwa Łódzkiego, Łódzką Kolej Aglomeracyjną, Gminę Inowłódz oraz Powiat Tomaszowski:
✅Atrakcje i animacje dla dzieci: malowanie buziek, wata cukrowa, popcorn, zorbing, warsztaty plastyczne i taneczne, bańki mydlane, konkursy, owocorower, siatkówka, dmuchany tor przeszkód, kolejka szynowa dla dzieci
✅Gra terenowa po Spale
✅Mobilny Ekopunkt ŁKA
✅Stoiska promocyjne
✅Występy artystyczne i koncerty na scenie
✅Kiermasz sztuki ludowej, artystycznej i rękodzieła
✅Strefa komercyjna - gastronomiczna
W dniu wydarzenia wszystkie przejazdy ŁKA do Spały będą bezpłatne. Nieodpłatne bilety dostępne są we wszystkich kanałach sprzedaży, a w dniu przejazdu u obsługi pociągu. Szczegóły oferty oraz rozkład jazdy dostępny na stronie: https://lka.lodzkie.pl/spala/
Od momentu inauguracji pociągi będą jeździły w każdą soboę i niedzielę i święto: dwa razy dziennie na trasie Łódź - Spała i dwa razy dziennie na trasie Spała - Łódź. I tak aż do grudnia. Po 7 sierpnia należy się spodziewać nowego rozkładu jazdy.Ukazała się kolejna ksiazka autorstwa Michała Słoniewskiego zatytułowana "PRL-owska Spała", która traktuje o powojennym okresie utworzenia i działania ośrodka wypoczynkowego Funduszu Wczasów Pracowniczych i Centralnego Osrodka Sportu w Spale. Obie te dziedziny - sport i turystyka - wzajemnie się uzupelniały, a początkowo polscy sportowcy korzystali nawet z bazy wczasowej FWP. Niebawem Spala stala się największym w Polsce centrum przygotowan polskich lekkoatletów do igrzysk olimpijskich. Z czasem z ośrodka w Spale zaczęli również korzystać sportowcy innych państw. W Spale narodziła się słynna drużyna lekkoatletyczna nazwana "Wunderteamem". Jej tworcą był trener Jan Mulak. Oprócz opisu działalności ośrodka wczasowego FWP, autor książki podejmuje również temat funkcjonowania ośrodka wczasowego Edwarda Gierka w Konewce, położonego obok Spaly i wybudowanego na początku lat 70-tych XX wieku, następnie niszczonego i dewastowanego w okresie III RP aż do całkowitego jego zrównania z ziemią kilka lat temu. Książka Michała Sloniewskiego oparta została na zasobach archiwalnych, opracowaniach, publikacjach prasowych, wspomnieniach i wywiadach. Zawiera również 150 czarno-białych fotografii głównie z zasobów prywatnych osób pracujących w przeszłości w FWP i COS w Spale. Wiekszość z nich nie była nigdy dotąd publikowana, co niewątpliwie podnosi atrakcyjność tej pozycji książkowej.

Serdecznie zapraszam Państwa na promocję książki z udziałem autora, która odbędzie w dniu 20 czerwca 2022 roku o godzinie 15.00 w spalskiej sołtysówce.


2022-06-07 Telewizja Polska udostępniła cyfrową wersję filmu za swojego archiwum To reportaż zrealizowany w 1987 roku w zimowych plenerach Spały przedstawiający historię oraz dzień dzisiejszy miejscowości i jej najbliższych okolic. Warto porównać tamtejszy "dzień dzisiejszy" ze stanem obecnym - wrażenie piorunujące...


2022-03-22 W 2022 roku Jarmarki Spalskie odbędą się: 10 kwietnia, 8 maja, 12 czerwca, 10 lipca, 14 sierpnia, 11 września i 2 października.


2022-01-16 Władzom Gminy udało się wreszcie dogadać ze spółką DOMS, która udostępni teren przy spalskim żubrze. Pozwoli to na jego rewitalizację i ogrodzenie przed dzikami. Gmina planuje również deptak przy stawie od jego wschodniej strony. Ta inwestycja będzie jednak na tyle droga, że bez zewnętrznych środków nie da się jej rozpocząć.


2021-08-05 W 2021 roku Dożynki Prezydenckie w Spale nie odbędą się.
Hubertus Spalski odbędzie się w dniach 16-17 października.


2021-07-30 W najbliższą niedzielę 0 14:30 na terenie przy stawie odbędzie się przegląd strażackich orkiestr dętych.


2021-07-08 W najbliższą niedzielę drugi tegoroczny Jarmark. Ruszą też wakacyjne pociągi z Łodzi do Spały.


2021-07-07 Zakończył się spór o teren przy pomniku żubra. Spółka DOMS zdecydowała się wreszcie na jego nieodpłatne udostąpnienie Gminie. W efekcie będzie możliwe przeprowadzenie rewitalizacji również i tej części spalskiego parku.


2021-06-10 W najbliższą niedzielę pierwszy Jarmark Spalski po pandemicznej przerwie.


2021-04-30 Trwa instalacja oświetlenia drogi od Spały do Konewki.


2021-04-27 Do przodu posuwa się remont placu targowego koło Turbiny. Jest już kostka na całej ścieżce od skrzyzowania do jazu. I placyk targowy od strony kościoła.


2021-03-09 W 2021 roku Jarmarki odbędą się: 13 czerwca, 11 lipca, 8 sierpnia, 12 września i 3 października.
W kwietniu i w maju Jarmarków nie będzie bo trwa rewitalizacja terenu przy Turbinie i harmonogram zakłada koniec tych prac dopiero z końcem maja.


2021-01-30 Obejrzałem film o pałacu nad Morzem Czarnym, który jest przypisywany Władymirowi Putinowi. I porównałem z tym, co na codzień widzę w Spale i co widziałem w Borjomi w Gruzji.
Nasunęło mi się niodparte wrażenie że Aleksander III tworząc swoje rezydencje miał zdecydowanie mniej kasy ale znacznie więcej gustu. Co na codzień możemy w Spale doceniać....


2021-01-30 Zrewitalizowany spalski staw zostanie jednak udostępniony wędkarzom ale w ograniczonej formie: dla polowów tylko jedną wędką i bez możliwości tworzenia stałych stanowisk połowu.


2021-01-28 Na ukończeniu jest projekt remontu spalskiego mostu na Pilicy. Gmina ma nadzieję uzyskać środki na jego realizację z funduszu wsparcia terenów po byłych PGR. Potrzeba bowiem 6 mln złotych co jest bardzo dużą kwotą dla gminnego budżetu. Jeśli plany sie powiodą to most zostanie nie tylko odnowiony ale również przywrócony do przedwojennego kształtu: z ławeczkami i eleganckim oświetleniem.


2021-01-25 Powoli rozpoczynają się prace nad parkową częścią rewitalizacji terenów dookoła Turbiny. Plany zakładają zakończenie całości prac przed sezonem letnim.


2020-10-03 Jutro ostatni w tym roku Jarmark Spalski.


2020-08-29 Z powodu pandemii w 2020 roku nie odbęda się ani Dożynki Prezydeckie ani Hubertus Spalski.2020-08-17 W niedzielę 16 sierpnia odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika prezydenta Ignacego Mościckiego. Przed odsłąnięciem pomnika w Hotelu Mościcki odbyła się konferencja naukowa, podczas które mówiono m.in. o rodzinie Mościckich, o osiągnięciach Ignacego Mościckiego w zakresie elektrotechniki oraz o pobytach prezydenta Mościckiego w Spale.
Następnie została podpisana deklaracja o współpracy między gminą Inowłódz a gminą Białowieża oraz lokalnymi organizacjami turystycznym z obydwu gmin.
Po części naukowej goście przejechali kolejką spalską w okolice wyspy na małym stawie za Turbiną, to właśnie tam stanął pomnik Ignacego Mościckiego, któremu towarzyszy wierny pies Lord. Najpierw otwarto mostek prowadzący na wyspę, a następnie odsłonięto pomnik. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele rodziny Mościckich, członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej władze gminy oraz liczne grono mieszkańców i turystów.
Wyspa, mostek i pomnik stały się nowym ciekawym punktem na spacerowej mapie Spały, który już przyciąga licznych spacerowiczów.


2020-08-11 W ostatni weekend do Spały dotarł pierwszy w tym roku Eko Pociąg.
Kolejne przejazdy już od najbliższego weekendu 15-16 sierpnia aż do 29-30 sierpnia.
Zachęcamy gorąco wszystkich do skorzystania z bezpłatnych przejazdów Eko Pociągiem na trasie Łódź-Spała oraz bezpłatnych wycieczek po Spale i Inowłodzu. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy upominek w postaci folderu przedstawiającego walory przyrodnicze oraz turystyczne Gminy Inowłódz.

Istnieje możliwość rezerwacji miejsc telefonicznie po nr tel. 537 538 442 oraz mailowo promocja@inowlodz.pl.


2020-08-09 Dzisiaj o 13:00 w Carskiej Wieży odbędzie się koncert akordeonowy Jacka Kurzawy.2020-07-29 Rozpoczęły się pierwsze prace przy parku wokół małego stawu za Turbiną. Pojawił się już estetyczny mostek na wyspę pośrodku stawu. Wykorytowany jest też ślad pod ścieżkę do mostku. Na wysepce zalane zostały dodatkowe fundamenty, zapewne pod ławeczkę Mościckiego, która ma tam stanąć.


2020-07-17 Łódzka Kolej Aglomeracyjna planuje zakup trzech sztuk trzyczłonowych pociągów hybrydowych. Pociągi te pozwolą na obsługę niezelektryfikowanych odcinków tras do Opoczna i Zgierza. Ale planowane jest też ich wykorzystanie dla czterech weekendowych połączeń Łódź-Spała.


2020-07-11 Najbliższy Jarmark Spalski odbędzie się zgodnie z planem czyli 12 lipca 2020. Pogoda zapowiada się ładnie, poprzednia edycja była tłumnie odwiedzana więc i jutrzejsza edycja zapowiada się na udaną.


2020-06-02 Najbliższy Jarmark Spalski odbędzie się zgodnie z planem czyli 14 czerwca 2020.


2020-05-09 Ze Spały po 11 latach znika jedna z fajniejszych atrakcji dla turystów - Spalski Park Linkwy kończy swoją działalność. Powodem jest wypowiedzenie dzierżawy terenu przez Centralny Ośrodek Sportu. Właściciel nie uzyskał odpowiedzi co było przyczyną takiej decyzji władz COS.


2020-05-07 Dzięki rozluźnieniu przepisów zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa spalskie hotele jeden po drugim otwieraja się dla gości. Czynne sa też okienka z lodami czy goframi. Powoli przybywa też spacerowiczów. Niestety odwołana została majowa edycja Jarmarku.


2020-04-25 Fundacja Sportu Amatorskiego otrzymała koncesję na nadawanie programu Spała FM na częstotliwości 88,4 MHz. Program będzie mieć charakter lokalny, wyspecjalizowany sportowo-muzyczny. Będzie to druga rozgłosnia lokalna w Tomaszowie Mazowieckim. Nie jest jasne jak wiele wspólnego ze Spałą będzie miała ta rozgłośnia poza samą nazwą.


2020-04-23 Rozpoczęła się rewitalizacja spalskiej przystani nad Pilicą. Będa wybudowane ciągi pieszo-rowerowe, miejsca wodowania kajaków, boisko do piłki nożnej, plac zabaw, siłownia plenerowa, plac do street basketu i tor rowerowy z hopkami. Podobna rewitalizacja spotka też przystań w Inowłodzu. Popularne spływy kajakowe Spała-Inowłódz będą sie odbywac między obiektami o nieporównywalnie lepszym standardzie niż dzisiaj.


2020-04-10 Gmina pozyskała milion złotych dofinansowania na rewitalizację placu targowego przy Turbinie. Gmina dołoży też kolejne 0,7 miliona aby kompleksowy zrealizować plany dotyczące tego miejsca. Teren urządzania Spalskich Jarmarków i innych imprez zyska zupełnie nowe oblicze: Zniknie stara toaleta publiczna, w jej miejsce stanie zupełnie nowa, kontenetrowa. Pojawią się elementy małej architektury: pergola, trejaż, stoliki szachowe, stanowiska handlowe, pawilony handlowe i piknikowe. Utwardzony będzie pasaż wzdłuż ul. Piłsudskiego i ścieżka od skrzyżowania do jazu. Również w ramach tego zadania za jazem pojawi się ścieżka i mostek na wyspę na małym stawie. Na wyspie stanie ławeczka Perezydenta Mościckiego ufundowana z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystycznej przez prywatnych sponsorów za 70 tys. złotych.2020-04-09 Na terenie oczyszczelni ścieków Centralnego Ośrodka Sportu rozpoczął się montaż masztu dla nadajnika telefonii komórkowej Play. Tym sposobem wszyscy czterej operatorzy będa obsługiwali Spałę z nadajników zlokalizowanych na terenie naszej miejscowości. Jakość sygnału i zasięg w okolicach Spały będą więc perfekcyjne niezależnie od operatora komórkowego.


2020-01-31 W 2020 roku Jarmarki odbędą się: 19 kwietnia, 10 maja, 14 czerwca, 12 lipca, 9 sierpnia, 13 września i 4 października.


2019-12-28

Mimo początku zimy w Spale trwa wiele prac, które powinny bardzo poprawić wizerunek naszej miejscowości.
Nowy właściciel budynku dawnego ZUK remontuje go do znacznie bardziej atrakcyjnej formy.
Prace porządkowe w parku zmierzają ku końcowi. Cały park został otoczony dyskretnym ale solidnym płotem, który zabezpieczy go przed dzikami.
Przy okazji prac w parku uporządkowane zostały też stare komórki na przeciwko restauracji Żubr. Estetyczne alejki, drogowskazy, brak drewnianych ruderek - wszystko to sprawia że ta część Spały powoli przestaje straszyć swoim wyglądem.
Do przodu posuwa się budowa nowego apartamentowaca za hotelem Mościcki. Budynek zaczyna już fragmentami prezentować docelową elewację.
Rozpoczęły się prace przy brukowaniu uliczek osiedla Ogród. Wykonawca planuje zakończyć prace do końca kwietnia. W 2020 roku mają się tam pojawić również nowe latarnie oświetlenia ulicznego.


2019-12-21 Ukazała się nowa książka historyczna Michała Słoniewskiego i Swietłany Czestnych.
Książka o tytule "Pałac i ludzie. Historia rezydencji myśliwskiej w Białowieży w latach 1860-1945. Tom I. Lata 1860-1920" jest poświęcona głównie Białowieży ale zawiera bogate odniesienia do Spały.
Autorzy od lat zajmują się problematyką rezydencji myśliwskich w Spale, Skierniewicach i Białowieży. Opublikowali na ten temat 7 książek oraz wiele artykułów naukowych. Omawiana książka liczy 272 strony, składa się z 16 rozdziałów, zawiera ponad 230 fotografii, map oraz planów, pochodzących głównie z archiwów państwowych w Petersburgu i Moskwie. Większość z nich nie była dotychczas nigdzie publikowana. Praca posiada układ chronologiczno-rzeczowy. Najważniejszymi wątkami monografii są polowania imperatorskie w Puszczy Białowieskiej w 1860, 1894, 1897, 1900, 1903 i 1912 roku. Ponadto opisuje wielkoksiażęce polowania, strukturę i ich organizację oraz powstanie i rozwój carskiego gospodarstwa łowieckiego. Ważnym elementem pracy jest ukazanie przyczyn budowy carskiej rezydencji myśliwskiej w Białowieży, jej realizację i dalszy rozwój. Monografia szeroko prezentuje również osobistości towarzyszące carom podczas ich pobytow w Puszczy Bialowieskiej. Praca zawiera także m.in. kalendarium ważniejszych wydarzeń, bibliografię i indeks nazwisk. Książka kosztuje 89 zł i jest do nabycia w recepcji hotelu Moscicki.


2019-11-17 Dobiega końca budowa sołtysówki nad stawem.
W portalu mazopolska.pl ukazał się artykuł na ten temat.


2019-10-08 Już za dwa tygodnie Hubertus Spalski.
Prezentujemy Program Hubertusa Spalskiego 2019


2019-09-09 Prezentujemy Program Dożynek Prezydenckich 2019


2019-08-09 W portalu tomaszow.naszemiasto.pl ukazał się artykuł o spalskich inwestycjach.


2019-08-06 KS Amber serdecznie zaprasza na XII już edycję OSK Pilica - Zachwyca.
Impreza odbędzie się w dniach 13 – 15 września 2019 r.
Dla przyjeżdżających wcześniej możliwy dodatkowy spływ Rawką.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy na stronie klubu KS Amber.


2019-07-18 Dożynki Prezydenckie odbędą się 14 i 15 września 2019 z udziałem Pary Prezydenckiej. Ceremoniał dożynkowy na stadionie COS poprowadzi zespół "Mazowsze". Szczegółowy program jeszcze nie jest znany ale zapewne będzie podobny do programu poprzednich edycji.


2019-07-17 Zgodnie z planem przez ostatnie dwa weekendy kursował pociąg z Łodzi do Spały. Uczestnicy mają możliwość odbycia wycieczki do Inowłodza (busem lub rowerem) lub do rezerwatu Spała.

Kolejne przejazdy już w najbliższy weekend 20-21 lipca aż do 24-25 sierpnia. Zachęcamy gorąco wszystkich do skorzystania z bezpłatnych przejazdów Eko Pociągiem na trasie Łódź-Spała oraz bezpłatnych wycieczek po Spale i Inowłodzu. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy upominek.

Istnieje możliwość rezerwacji miejsc telefonicznie po nr tel. 537 538 442 oraz 515 068 643 oraz mailowo promocja@inowlodz.pl. Serdecznie zapraszamy.


2019-06-03 W Spale powstanie przystań kajakowa z prawdziwego zdarzenia. Rozstrzygnięty został przetarg na zagospodarowanie terenu poniżej mostu na Pilicy. Również w Inowłodzu teren OSiR zostanie zamieniony w przystań kajakową z prawdziwego zdarzenia.


2019-05-23 Gmina otrzymała dofinansowanie na pociągi turystyczne. Będa kursować w lipcu i sierpniu w soboty i niedziele z Łodzi i Tomaszowa do Spały. Na miejscu turyści będą mogli skorzystać wycieczek do Inowłodza rowarami lub busem.


2019-05-22 Serdecznie zapraszamy na drugą edycję Ultramaratonu na rzece Pilicy, który odbędzie się 1 czerwca 2019 r. na trasie Tomaszów Mazowiecki – Warka, czyli 119 km.
Impreza wchodzi w skład najlepszych maratonów długodystansowych - Canoa Cup!
W myśl hasła przewodniego „Pilica – rzeka, która łączy” do udziału w imprezie zapraszamy nie tylko tzw. „długoli”, ale i osoby, które chcą spróbować swoich możliwości na krótszych dystansach i w tym celu powstała dodatkowa konkurencja pod nazwą sztafeta zespołowa.
Uwaga! Wśród wszystkich zawodników, startujących na dystansie 119 km, którzy przepłyną cały dystans, zostanie rozlosowana nagroda główna: kajak firmy PLASTEX.
Najlepsi z zawodników otrzymają także nagrody pieniężne.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy na stronie klubu KS Amber.


2019-04-12 W najbliższą niedzielę odbędzie się pierwsza w 2019 roku edycja Spalskiego Jarmarku Antyków i Rękodzieła.


2019-04-05 Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wyraził zgody ani na ogrodzenie pomnika żubra ani na jego przeniesienie w inne miejsce.


2019-03-15 Gmina Inowłódz ogłosiła przetarg na rewitalizację parków na terenie Spały. Nowy wygląd zyskają tereny koło Turbiny, dla których w poprzednim etapie wykonane zostały tylko cięzkie prace budowlane. Rewitalizowany ma być też park koło hotelu Mościcki. Niestety remont nie obejmie okolic pomnika żubra. Ten teren należy bowiem do FWP, które pod nowym kierownictwem odmawia współpracy z Gminą w tym zakresie. Co więcej planuje ogrodzić od turystów pomnik zubra. Pozostaje wyrazić nadzieję że wojewódzki konserwator zabytków zablokuje ten absurdalny pomysł. Albo że kierownictwo FWP zrozumie że historyczne dziedzictwo Spały to nie tylko "szansa biznesowa" ale równiez zobowiązanie.
Krótki wywiad wójta Bogdana Kąckiego na ten temat:


2019-03-05 Ważą się losy budowy nowej spalskiej przystani kajakowej. Kolejne przetargi nie przynoszą ofert, które mieściłyby się w budżecie inwestycji. Co gorsza muszą się udać przetargi na przystanie w innych punktach szlaku, również w innych gminach - całość inwestycji jest objęta jednym wspólnym projektem o wspólnej dotacji z funduszy europejskich.


2019-02-16 W 2019 roku Spalskie Jarmarki Antyków i Rękodzieła odbędą się: 14 kwietnia, 12 maja, 9 czerwca, 14 lipca, 11 sierpnia, 8 września i 6 października.


2018-12-24 Portal mazopolska.pl przypomniał Wigilię Prezydenta Mościckiego w Spale w 1935 roku.


2018-12-01 W portalu mazopolska.pl ukazał się ciekawy artykuł wspominkowy o Prezydencie Mościckim i jego związkach ze Spałą.


2018-11-20 Gmina Inowłódz wystawiła na sprzedaż teren dawnej siedziby Zakładu Usług Komunalnych. Mimo ceny 997 tys. złotych jest szansa że ten atrakcyjny teren znajdzie nabywcę, który zamieni go w kolejny warty uwagi punkt na mapie Spały.


2018-10-14 Trwa głosowanie nad budżetem obywatelskim województwa łódzkiego. Prosimy o wsparcie Spały i głosowanie na "Kolej na przyrodę" kod zadania 281.
Projekt obejmuje bezpłatne wycieczki pociągiem mieszkańców aglomeracji łódzkiej w malownicze rejony Spały i Inowłodza. W 8 weekendów wakacyjnych proponuje się 16 wycieczek ukazujących różnorodną tematykę przyrodniczo-kulturową.
Strona głosowania znajduje się pod adresem https://bo.lodzkie.pl/glosuj-online/


2018-10-04 Już w najbliższą sobotę Huberus Spalski i Jarmark Hubertowski. Natomiast w niedzielę ostatnia edycja Spalskiego Jarmarku Antyków i Rękodzieła oraz Hubertus Konny. Szykuje sie mocne pożegnanie lata i rozpoczęcie jesieni.


2018-09-09 Prezentujemy:
Program Dożynek Prezydenckich 2018
Program Hubertusa Spalskiego 2018


2018-09-09 Spała i Inowłódz na podium TOP10 atrakcji turystycznych województwa łódzkiego.


2018-09-5 Portal mazopolska.pl opublikował artykuł o planowanym drugim etapie rewitalizacji parku nad stawem.
Projekt za aż 6,3 miliona złotych ale kompleksowo porządkuje ten teren.
W oczekiwaniu na dotację warto poczytać artykuł i pooglądać zamieszczone w nim projekt i wizualizacje.


2018-08-20 Kawiarnia Carska Wieża udostępniła punkt widokowy na dawnej spalskiej wieży ciśnień. Spale przybyła kolejna fajna atrakcja dla turystów.


2018-08-10 Serdecznie zapraszamy na 2 dniowy cykl pokazów plenerowych, które badą miały miejsce w Spale nad stawem rzeki Gać w dniach 18-19 sierpnia br. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego a partnerem Lokalna Organizacja Turystyczna.
Dodatkową atrakcją będzie Escape room, reklama ambientowa atrakcyjna pod względem medialnym. To miejsce inteligentnej zabawy, podczas której uczestnicy, rozwiązując serię zagadek, muszą wydostać się z zamkniętego pokoju. Zabawa tego typu cieszy się ostatnio ogromną popularnością.

18 sierpnia godz. 21.00
Mad Max: Na drodze gniewu (Mad Max: Fury Road) 2015, reżyseria George Miller
Iluzja 2 (Now You See Me 2) 2016, reżyseria Jon M. Chu

19 sierpnia godz. 21.00
Szczęście, reżyseria Maciej Buchwald
W starym dobrym stylu (Going in Style) 2017, reżyseria Zach Braff


2018-08-07 W najbliższą niedzieklę czyli 12 sierpnia kolejna edycja Jarmarku.


2018-08-06 Rusza kolejna edycja projektu "Eko Pociąg do Spały" współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach w plenerze połączonych z zajęciami edukacyjnymi oraz prelekcjami w sali konferencyjnej. Na miejscu będzie można wypożyczyć rower i przejechać ścieżką pieszo-rowerową, wiodącą ze Spały do Inowłodza przez Teofilów.
Pierwszy pociąg rusza 11 sierpnia ze stacji kolejowej Łódź Kaliska o godz. 10:05 z postojami: Łódź Pabianicka 10:10, Łódź Chojny 10:14, Łódź Dąbrowa 10:19, Łódź Widzew 10:24, Łódź Andrzejów 10:31, Gałkówek 10:38, Żakowice Południowe 10:43, Tomaszów Maz. 11:03

Zgłoszenia uczestników są przyjmowane pod adresem e-mail promocja@inowlodz.pl, albo pod nr. tel. 537 538 442


2018-08-06 KS Amber serdecznie zaprasza na XII już edycję OSK Pilica - Zachwyca.
Impreza odbędzie się w dniach 07 - 09 września 2018 r.
Pilica Zachwyca to spływ zaliczany do imprez Grand Prix PZK i jedna z trzech imprez zaliczanych do projektu „Błękitna Wstęga Pilicy”.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy na stronie klubu KS Amber.


2018-07-16 Dożynki Prezydenckie odbędą w dniach 15-16 września 2018 roku.
Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie Krzysztof Cugowski, który wykona utwory Budki Suflera, której jest wokalistą.


2018-07-01
trwa remont ulicy Hubala od skrzyżowania przy Karczmie aż do mostu na Pilicy. Ulica będzie miała szeroki chodnik i nową nawierzchnię. Na błoniach nad Pilicą powstanie wygodny parking. Miejsca parkingowe przy ulicy zostaną natomiast wyłączone z uzytkowania co znacznie ułatwi życie pieszym gościom Spały.


2018-06-28 Odbyło się walne zgromadzenie Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale. Po 14 latach szefowania LOT z funkcji prezesa zrezygnował Michał Słoniewski. Na jego miejsce został wybrany Robert Papis. Dotychczasowemu prezesowi życzymy spokojnej emerytury. Nowemu prezesowi natomiast energii i determinacji w zmienianiu Spały na lepsze.


2018-06-28 W niedzielę 1 lipca o 14:30 na placu przy Turbinie odbędzie się koncert strażackich orkiestr dętych. Serdecznie zapraszamy !


2018-06-23 Dzisiaj dobiegła końca długo oczekiwana inwestycja - oficjalnie oddano do użytku ścieżkę rowerową ze Spały do Inowłodza. Więcej o ścieżce i uroczystościach można przeczytać w artykule ma portalu mazopolska.pl.


2018-05-24 Gmina Inowłódz nie spoczywa na laurach i planuje kolejne inwestycje bardzo istotne dla pełnej rewitalizacji Spały.
Już w tym roku planowany jest kolejny etap przebudowy terenu wokół stawu. Wybudowana ma być ścieżka spacerowa po jego zachodniej stronie. Zagospodarowany zostanie park wokół małego stawu: pojawi sie most na wyspę, ławeczka, altana i przede wszytskim zupełnie inny wygląd będzie miała zieleń parkowa wokół.
Uporządkowany zostanie też plac koło dużego stawu. Przybęda stoiska dla potrzeb jarmarków, utwardzony zostanie plac dla potrzeb imprez plenerowych a dawna toaleta zostanie odnowiona i przywrócona do użytku. Od strony ul. Piłsudskiego pojawi sie tez deptak spacerowy. Do rozpoczęcia prac potrzebne jest jeszcze uzyskanie dotacji.
Kolejne zadanie, na które Gmina wystąpiła z wnioskiem o dotację, to drugi etap rewitalizacji parku w centrum. Tym razem równiez w okolicach pomnika żubra gdzie poprzednio prace nie były prowadzone.
Ku końcowi zmierzają trwające już inwestycje: remont ul. Hubala a przede wszystkim budowa ścieżki rowerowej do Inowłodza (już jest przejezdna). Na etapie poszukiwania wykonawcy jest też budowa przystani kajakowej nad Pilicą.
Kolejny wniosek o dotację Gmina złozyła dla budowy nowej świetlicy.
Wszystkie zadania łącznie - i te trwające i planowane to około 12 mln złotych. To naprawdę radykalna zmiana !


2018-04-12 Już w najbliższą niedzielę pierwszy z tegorocznych Jarmarków. Zapraszamy !


2018-04-11 Rozpoczyna się przebudowa ulicy Hubala czyli połączenia głównego skrzyżowania przy kościele z mostem na Pilicy. Ulica zostanie wyposażona w chodnik po jej południowo-wschodniej stronie. Zabronione będzie parkowanie pojazdów. Kolejny fragment Spały zyska więc długo oczekiwany elegancki wygląd. Prace powinny zakończyć się do wakacji a może nawet w maju.


2018-02-19 Pmiędzy Gminą Inowłódz, a firmą DROMED Rospędek, Więckowski Sp. J. z Opoczna podpisana została umowa na opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej i na wykonanie na jej podstawie robót budowlanych polegających na budowie ścieżki pieszo rowerowej ze Spały do Inowłodza – etap II, odcinek od Teofilowa do Inowłodza. Koszt inwestycji to 1 236 740,71 zł. Zadanie realizowane będzie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Jest szansa że ścieżkę uda się skończyć już przed najbliższymi wakacjami.


2018-02-18 W 2018 roku Jarmarki Spalskie odbęda się: 15 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września i 7 października


2018-01-10 28 grudnia 2017 radni Gminy Inowłódz uchwalili budżet na 2018 rok. Spory budżet inwestycyjny (8,8 mln złotych) w zauważalnej części zostanie przeznaczony na inwestycje ważne dla Spały.
500 tys. złotych zostanie przeznaczone na przebudowę ulicy Hubala.
Na rewitalizację ternów dookoła własnie odnowionego stawu zostało przeznaczone 300 tys. złotych.
Na rewitalizację parku w centrum zostało przeznaczone 100 tys. złotych.
1,3 mln zostanie przeznaczone na dokończenie ciągu pieszo rowerowego ze Spały do Inowłodza.
Na budowę stanic wodnych w Spale i Inowłodzu zostanie przeznaczone 580 tys. złotych.
Za 350 tys. słotych ma powstać nowa świetlica.


2017-11-08 Prezentujemy film z V Konferencji Naukowej w Spale:


2017-11-20 W Centralnym Ośrodku Sportu odbyła sie uroczystośc otwarcia nowej hali do sportów plażowych.


2017-11-08 Ukończone są pierwsze fragmenty ścieżki rowerowej w kierunku Inowłodza, od Domu Leśnika do bramy COS i odnoga w stronę groty św. Huberta nad Pilicą.
Mimo nawierzchni z pyłu granitowego, ścieżka wygląda super.
Przede wszystkim jest oświetlona więc nocne spacery do COS to teraz zupełnie nowa jakość.


2017-11-08 KS Amber serdecznie zaprasza na obchody Dnia Niepodległości.
Impreza rozpocznie się 11 listopada o 10:30 na przystani klubu Amber w Tomaszowie.
W ramach programu spływ Pilicą od Tresty i morsowanie.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy na
stronie klubu KS Amber.


2017-10-18 W Spale odbyło się spotkanie członków Lokalnej Organizacji Turystycznej z władzami Gminy Inowłódz.
Poruszono wiele spraw istotnych dla infrastruktury Spały.
Zapraszamy do zapoznania się z protokołem z zebrania.


2017-08-28 Rusza budowa ścieżki rowerowej Spała-Inowłódz. Na razie pierwszy jej etap ze Spały do Teofilowa.
Ścieżkę wybuduje tomaszowska firma ZUiKZ za nieco ponad milion złotych.
Ścieźka będzie miała nawierzchnię z mielonego granitu dla uniknięcia kosztów wyłączenia terenu pod ścieżką z produkcji leśnej.
Oprócz głównego ciągu wzdłuż ogrodzenia COS i dalej po północnej stronie drogi krajowej nr 48, powstanie również odnoga do groty św. Huberta nad Pilicą.
Budowa powinna się rozpocząć już w 2017 roku.


2017-08-25 KS Amber serdecznie zaprasza na XI już edycję OSK Pilica - Zachwyca.
Impreza odbędzie się w dniach 08 - 10 września 2017 r.
Rzeka Pilica – jest rzeką z własnym i wyrazistym charakterem. Nazywana przez poetów „Wisłą Mazowsza”, „Szafirową – licą kapłanką” a nawet „złocistą kochanką”, tworzy wiele malowniczych wysp, rozlewisk i zakoli.
Pilica Zachwyca to spływ zaliczany do imprez Grand Prix PZK i jedna z trzech imprez zaliczanych do projektu „Błękitna Wstęga Pilicy”.
Dla przyjeżdżających wcześniej KS Amber proponuje spływ rzeką Drzewiczką.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy na
stronie klubu KS Amber.


2017-06-28 Na terenie nad stawem 2 lipca 2017 odbędzie się coroczny przegląd strażackich orkiestr dętych. Jak co roku impreza zapowiada się bardzo klimatycznie.


2017-06-27 W 2017 roku Dożynki Prezydenckie odbęda się 17 września a Hubertus Spalski 7 i 8 października.


2017-06-21 w najbliższą sobotę 24 czerwca w Inowłodzu odbęda się imprezy z okazji nocy świętojańskiej. Start o 11:00 i mnóstwo atrakcji do późnego wieczora.


2017-06-21 W dniach 19-20 września 2017 w Hotelu Mościcki odbędzie się kolejna edycja konferencji naukowej KULTUROWA I CYWILIZACYJNA TOŻSAMOŚĆ POLAKÓW REGIONY W EUROPIE. Więcej informacji w załączonym plakacie konferencji.


2017-06-08 Powoli dobiega końca remont spalskiego stawu. Gotowy jest jaz oraz mały staw poniżej turbiny. Koczy się budowa grobli w miejscu dawnego mostka oraz zasypywanie betonowej niecki basenu. Niebawem powinno się rozpocząc napełnianie stawu wodą tak, aby był gotowy na rozpoczęcie wakacji. W następnym kroku Gmina Inowłódz planuje budowę mostka na wyspę małego stawu oraz rewitalizację okalającego go parku. W dalszej perspektywie budowa ścieżki spacerowej zamykającej pętlę dookoła dużego stawu.


2017-06-07
Pojawiła się nowa książka autorstwa Romana Dziedzica i Michała Słoniewskiego opisuje powstanie i działalność carskiego gospodarstwa łowieckiego w Spale, które funkcjonowało w latach 1885-1914. Szczególnie dużo miejsca zajmują w niej polowania, na które często przybywali rosyjscy carowie; Aleksander III i jego syn Mikołaj II wraz z rodzinami i dworem. Książka zawiera wiele unikalnych informacji oraz fotografii. Wśród nich znajdują się kolorowe zdjęcia wszystkich zachowanych w Spale do czasów współczesnych poroży jeleni. Książka zawiera również reprint unikalnej teki hr. Władysława Wielopolskiego z 1913 roku z 30 najbardziej okazałymi wieńcami jeleni pozyskanymi w Lasach Spalskich.


2017-04-25 W najbliższy weekend rusza kolejna edycja Jarmarków. Na rozpoczęcie sezonu Jarmark potrwa dłużej bo nie tylko przez niedzielę 30 kwietnia ale również w poniedziałek 1 maja.


2017-04-06 Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim oraz Polskie Towarzystwo Historyczne, Koło w Tomaszowie Mazowieckim zapraszają na odczyt Michała Słoniewskiego, prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale.
Odczyt pod tytułem MITY I LEGENDY W HISTORII SPAŁY W ŚWIETLE BADAŃ NAUKOWYCH odbędzie sie 20 kwietnia 2017 o godz. 17:00 w siedzibie Oddziału Archiwum Państwowego w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Spalskiej 120. Wstęp wolny.


2017-04-05 Rośnie szansa na czwarty juz sezon kursowania wakacyjnych pociągów z Łodzi do Spały. Z powodu zaporowej oferty Przewozów Regionalnych w tym roku zapewne kursy będa łączone i z przesiadką: Z Łodzi do Tomaszowe porządnymi składami ŁKA a z Tomaszowa do Spały tradycyjnie: szynobusami Przewozów Regionalnych. Ma to swoje zalety bo szynobusy, z natury ciasne i duszne, będa użyte tylko na krótkim odcinku i z niepełną liczba pasażerów - część rowerzystów zapewne wybierze ścieżkę rowerową. Więcej w artykule portalu Rynek Kolejowy.


2017-03-01 Klub Sportowy AMBER zaprasza 5 marca 2017 roku wszystkich morsów, członków klubu, sympatyków i przyjaciół na IX Ogólnopolski Zlot Morsów „Morsy w Zalewie”.
Zlot organizowany jest w Treście nad Zalewem Sulejowskim.
Więcej w artykule KS Amber.


2017-02-15 Dożynki Prezydenckie w Spale odbęda się w dniu 17 września 2017 roku.


2017-02-15 Gmina Inowłódz podpisała z Województwem łódzkim umowę na dofinansowanie budowy ścieśki rowerowej ze Spały do Inowłodza !
Ścieżka zostanie poprowadzona lewym brzegiem Pilicy przez Teofilów i będzie miała 7 kilometrów. Zrealizowana trasa zostanie odpowiednio oznakowana. Przewiduje się również budowę dwóch wiat postojowych i widokowych wraz ze stołami i ławkami, stojakami na rowery, koszami i mapami turystycznymi. Więcej w artykule na tvtomaszow.pl


2017-02-11 Ruszyły prace przy odmulaniu spalskiego stawu. Opóźnienie było spowodowane grubszą niż zakładana warstwą mułu, która wymagała ściągnięcia cieższego sprzętu. Wycięte zostały też zarośla zasłanniające wyschnięty staw obok turbiny. Wiosną mają się zacząć prace przy remoncie jazu oraz budowa grobli i mostka w miejscu gdzie kiedyś stał drewniany most.


2017-02-06 Jarmarki Spalskie w 2017 roku odbędą się 30.04-01.05 „Majówka” z Jarmarkiem Spalskim, 14.05.2017, 11.06.2017, 09.07.2017, 13.08.2017, 17.09.2017, 01.10.2017


2017-01-18 Polska Organizacja Turystyczna i jej portal internetowy zakończył w każdym województwie konkurs na najbardziej atrakcyjną miejscowość w kategorii – kurorty i letniska. Spała nie raz nazywana „perłą ziemi łódzkiej” okazała się bezkonkurencyjna. Otrzymała w glosowaniu internetowym 58% oddanych głosów, drugie miejsce zajął Uniejów z ponad 20 % stratą do Spały. Miedzy 1-3% wskazań miały kolejno; Sulejów, Bełchatów i Rawa Mazowiecka. I co z takiego rankingu może wynikać? Po pierwsze, że może wygrać miejscowość najmniejsza, licząca niewiele ponad 400 mieszkańców! Dla porównania Bełchatów 60 tys., Rawa 18 tys., Sulejów 7 tys., Uniejów 3 tys. mieszkańców. Po drugie – można wpompować setki milionów dotacji i nie wygrać, jeśli brak pomysłu, kreatywności i zaangażowania lokalnej społeczności (oprócz burmistrza Uniejowa). Spała w ogóle jest najmniejszym kurortem, który wygrał konkurs regionalny. Warto przypomnieć, że w zachodniopomorskim zwyciężyło Świnoujście przed Kołobrzegiem, w pomorskim Sopot przed Helem, na dolnym śląsku Karpacz, a w warmińsko-mazurskim Ostróda przed Giżyckiem. W takim gronie znalazła się maleńka Spała!! Ciekawe, że na portalu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego nie znajdzie się żadnej wzmianki o tym konkursie...

Czy za tak wielkim sukcesem w Spale nastąpi większa życzliwość i hojność władz wojewódzkich i powiatowych? Czy może wszystko zostanie po staremu, a o Spale będzie się tylko mówić podczas Dożynek Prezydenckich?


2016-11-06 Gmina Inowłódz nie dostała dofinansowania na ścieżkę rowerową ze Spały do Inowłodza. Mimo to władze nie składaja broni i planuja wykonanie projektu technicznego aby starać się o dofinansowanie w kolejnych naborach. Trzymamy kciuki bo to projekt bardzo istotny dla rozwoju spalskiej turystyki. Ostatnie decyzje Nadleśnictwa zmieniły przebieg ścieżki i obecnie jest ona planowana w całości po północnej stronie drogi krajowej 48: najpierw wzdłuż tej drogi do Teofilowa a następnie wokół wyrobisk kopalni chalcedonitu. Trasa równie ładna lecz oddalona od Pilicy i mniej atrakcyjna przyrodniczo. Ciekawe czy takie były motywacje leśników... Niestety kosztu 2,5 mln złotych gmina w całości nie zdoła udźwignąć więc pozostaje uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieje że w końcu zmaterializują się wielokrotne deklaracje samorządu wojewódzkiego o wsparciu nie tylko Uniejowa ale równiez Spały..


2016-11-06 Rozpoczyna sie rewitalizacja spalskiego stawu. Za kwotę ponad 842 tys. zł. firma z Sandomierza odmuli staw. Prace powinny się zakończyć do początku przyszłorocznego sezonu turystycznego. Dzięki oszczędnościom finansowym w stosunku do zakładanego budżetu jest też szansa, że zasypany i zagospodarowany będzie stary, odkryty basen, który straszy w pobliżu Turbiny i zabiera teren, którego brakuje na organizację licznych spalskich imprez.


2016-11-05 Prezydent Tomaszowa potwierdza nieoficjalne dotąd wiadomości że rozważa włączenie podtomaszowskich miejscowości do granic Tomaszowa. W ich gronie miałaby się znaleźć również Spała. Pomysł wydaje się podobny do zgłaszanego poprzednio przez mieszkańców Spały. Jest jednak zupełnie inny: tym razem Spała miałaby się stać częścią silnie zadłużonego Tomaszowa Mazowieckiego a nie dobrze funkcjonującej Gminy Tomaszów. A mieszkańcom nigdy nie chodziło o znalezienie innego samorządu, który będzie czerpał dochody z dobrze funkcjonujących spalskich biznesów. Chodziło o taki, który doceni to, co Spała wnosi i odpowie choćby w części poprzez wspieranie rozwoju Spały i jej turystycznego potencjału. Miasto Tomaszów daje szansę na coś zupełnie przeciwnego. Gmina Inowłódz wyraźnie się zreflektowała i rozpoczęła realne projekty dotyczące Spały, więc moment na takie pomysły wydaje się podwójnie nietrafiony. Zamienił stryjek siekierkę na kijek...


2016-10-01 Już za tydzień Huberus.


2016-09-19
Dzieci młodsze i starsze zapraszamy do udziału w Spalskim Konkursie fotograficznym.

Sponsorami całkiem pokaźnych nagród są Lokalna Organizacja Turystyczna, Gmina Inowłódz, Hotel Prezydent oraz Tomaszowski informator Tygodniowy.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane w tygodniku TiT.

W załączeniu regulamin konkursu.
UWAGA ! Termin składania prac został przedłużony do 2016.10.03.


2016-06-19
W dniu 12 wrzesnia br odbędzie się prezentacja materiałów filmowych z zasobów TVP3 Łódź – „Spała i okolice w polskiej produkcji filmowej” z udziałem redaktora Michała Fajbusiewicza oraz znanego aktora Zbigniewa Buczkowskiego.
Projekcja ma charakter otwartego spotkania i odbywać się będzie na terenie przy Turbinie nad rzeką Gać w godz. 18.00-20.00.

Po projekcji będzie można zakupić w promocyjnej cenie książkę Zbigniewa Buczkowskiego i otrzymać autograf.

Organizatorami pokazu są Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale oraz Gmina Inowłódz.


2016-08-21 Już niebawem, 10 i 11 września 2016 roku, odbędą sie kolejne Dożynki Prezydenckie z udziałem Pary Prezydenckiej.
Na stronie Dożynek Prezydenckich w Spale prezentujemy program tegorocznej imprezy.


2016-08-04 17 Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" po raz kolejny zawita do Inowłodza 13 sierpnia 2016 r.
W zamkowej scenerii o godz. 20:00 wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa.


2016-07-30 KS Amber zaprasza na X już edycję OSK Pilica - Zachwyca.
Impreza odbędzie się w dniach 09-11 września 2016 r.
Rzeka Pilica – jest rzeką z własnym i wyrazistym charakterem. Nazywana przez poetów „Wisłą Mazowsza”, „Szafirową – licą kapłanką” a nawet „złocistą kochanką”, tworzy wiele malowniczych wysp, rozlewisk i zakoli.
Pilica Zachwyca to spływ zaliczany do imprez Grand Prix PZK i jedna z trzech imprez zaliczanych do projektu „Błękitna Wstęga Pilicy”.
Dla przyjeżdżających wcześniej proponujemy spływ rzeką Czarną Maleniecką.
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy.


2016-07-09 W ramach akcji "Pociągiem do przyrody" ruszyły wakacyjne pociągi z Łodzi do Spały. Zapisy na bilety mailem, pod adresem pociagiem_do_przyrody@wp.pl
Więcej informacji, rozkład i terminy w materiale na stronie powiatu tomaszowskiego


2016-06-29 W najbliższą niedziele o godzinie 15:00 na placu przy stawie w Spale odbędzie sie przegląd orkiestr dętych z powiatu tomaszowskiego. Ta coroczna impreza jest bardzo fajna i ciekawa równiez dla tych, którzy nie przepadaja za tym rodzajem muzyki. Zapraszamy !!!
Więcej w materiale na stronie powiatu tomaszowskiego


2016-06-20 Nad Pilicą za masztem telekomunikacyjnym (w dół rzeki poniżej mostu) pojawiła się zadbana plaża, która zastąpiła dotychczasowe nieprzebyte chaszcze. Pozostaje poczekać chwilę na wzrost trawy i Spała wzbogaci się w świetne miejsce wypoczynku.


2016-06-09 Już w najbliższą niedzielę kolejna edycja Spalskiego Jarmarku Antyków i Rękodzieła.


2016-06-08 Poczynając od 2 lipca przez kolejnych 9 letnich weekendów z Łodzi do Spały będzie jeździł pociąg.
Akcję udało sie powtórzyć dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska a przede wszystkim dzieki zaangażowaniu Gminy Inowłódz.
Nowością jest plan aby pociągi jeździły zrówno w sobotę jak i w niedzielę. Powinno to przyciągnąć nie tylko jednodniowych ale również weekendowych gości.
Sczegóły i rozkład wkrótce.


2016-06-07 Dożynki w Spale z udziałem Pary Prezydenckiej odbęda się w tym roku w dniach 10-11 września.


2016-05-06 Już w najbliższą niedzielę druga tegoroczna edycja Spalskiego Jarmarku Antyków i Rękodzieła.
Pogoda zapowiada się świetnie więc w Spale spodziewane są tłumy gości jarmarku.


2016-05-05 W dniach 12-13 września 2016 odbędzie się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kulturowa i cywilizacyjna tożsamość Polaków".
Tegoroczna edycja będzie poświęcona sztuce, jako inspiracji do działań.
więcej szczegółów w załączonym materiale.


2016-04-03 Rozpoczęła się rozbiórka budynku dawnej bursy. Szkoda że jeden z historycznych obiektów Spały przestanie istnieć...


2016-04-01 W 2016 roku Jarmarki odbęda się: 17 kwietnia, 8 maja, 12 czerwca, 10 lipca, 14,15 sierpnia, 11 września i 2 października.


2016-03-21 O tym, że ścieżka rowerowa ze Spały do Inowłodza jest potrzebna, mówi się od lat, od kiedy powstała ścieżka rowerowa z Tomaszowa do Spały. Rozmowy o przedłużeniu do Inowłodza trasy rowerowej, która biegnie wzdłuż ruchliwej tranzytowej drogi krajowej nr 48, trwają od dawna. W budżecie gminy Inowłódz na ten rok ma zostać zabezpieczone pół miliona złotych na rozpoczęcie tej inwestycji. To, czy jednak uda się inwestycję zrealizować, będzie zależało od tego, czy gmina pozyska na ten cel pieniądze z zewnątrz.

- Nowa ścieżka rowerowa, która bezpiecznie połączy Spałę z Inowłodzem, będzie biegła wzdłuż Pilicy, po prawej stronie drogi krajowej, wytyczymy ją biegnącą wzdłuż Pilicy naturalną leśną drogą, ale trasa zostanie utwardzona i oznakowana. Dzięki niej rowerzyści będą mogli bezpiecznie dojechać od Spały do Inowłodza pod sam zamek króla Kazimierza Wielkiego - mówi Bogdan Kącki, wójt Inowłodza.


2016-03-01 Nowym dyrektorem COS OPO w Spale został Pan Waldemar Wendrowski.
Przedstawiamy wywiad, jakiego portalowi nasztomaszow.pl udzieliła odchodząca ze stanowiska Pani Barbara Klatka.. W wywiadzie wiele ciekawych informacji o rozpoczętych i planowanych zmianach w COS. Ile z tych zmian zostanie zrealizowane przez nowe kierownictwo jeszcze nie wiadomo.


2016-02-29 Klub Sportowy AMBER zaprasza 6 marca 2016 r. wszystkich morsów, sympatyków i przyjaciół na VIII Ogólnopolski Zlot Morsów „Morsy w Zalewie”

Zlot organizowany jest w zatoce w Treście (przedłużenie ul. Wczasowej)

Program imprezy:
10:30 – 11:00 Powitanie uczestników imprezy, zapisy do biegów i II mistrzostw Polski Morsów w Stand Up Paddle (SUP)
11:15 – 11:45 „Bieg Foczki z Morsem” na dystansie 1 mili.
11:45 – 12:00 Rozgrzewka
12:00 Wspólne wielkie morsowanie
12:00 – 14:00 II Mistrzostwa Polski Morsów Stand Up Paddle (SUP)
12:00 – 15:00 Gorąca herbata, żurek, gry i zabawy, mobilna sauna
14:00 – 15:00 Wręczanie pucharów i nagród w biegu oraz w zawodach SUP
15:00 Zakończenie imprezy

Więcej na stronach klubu Amber.


2016-01-14 Władzom Gminy Inowłódz udało sie uzyskac decyzję środowiskową na rewitalizację spalskiego stawu.
Prace mają polegać na odmuleniu stawu i remoncie jazu. Poniewaz staw jest siedliskiem kilku cennych gatunków małży i ryb to beda one musiały zostać odłowione przed przeprowadzeniem prac. Z tego powodu prace maja się szansę zacząć dopiero we wrześniu. Do ich rozpoczęcia potrzebne jest jednak jeszcze pozwolenie wodnoprawne a przede wszystkim znalezienie kwoty około 1,7 mln złotych na sfinansowanie prac. Jest jednak szansa na sfinansowanie nawet 80% takiej inwestycji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


2016-01-13 Przedstawiamy pracę Romana Dziedzica i Michała Słoniewskiego, opisującą carską kolekcję poroży.
W materiale jest przedstawiona historia kolekcji, jej zawartość i zdjęcia najciekawszych okazów.
Autorzy wiele miejsca poświęcili również historii polowań w Spale i całej kulturze łowieckiej, dookoła której bardzo często obracała się dyplomacja dziewiętnastowiecznej Europy.


Starsze Aktualności