Aktualności
Informator
Historia
Galerie
Przyroda
Zwiedzanie
Noclegi:

Restauracje:

Imprezy:

Organizacje:

 

Kontakt

 
 

Kajaki - spływ Pilicą


Pilica koło Spały Pilica to największy lewobrzeżny dopływ Wisły. Jej nazwa pochodzi od słowa "pilić" gdyż jej nurt jest wyjątkowo wartki jak na rzekę typowo nizinną.
Odciniek powyżej Spały to liczne meandry Pilicy na rozległych łąkach. Brzegi rzeki porośnięte są wikliną, w oddali widać las, który przed samą Spałą przybliża się do brzegu i daje przedsmak przełomu przez rezerwat "Spała". Wcześniej Pilica płynie przez Tomaszów Mazowiecki gdzie tuż przy brzegu są warte zwiedzenia Rezerwat "Niebieskie Źródła" i Skansen Rzeki Pilicy.
Poniżej Spały Pilica jest szczególnie piękna. Tuż za Spałą rzeka wpływa w rezerwat i na jej brzegu na długości kilku kilometrów rośnie wspaniały grąd.
Bardzo atrakcyjny fragment doliny Pilicy to przełomowy odcinek w okolicy Inowłodza. Najpierw na prawym brzegu wznosi się zbocze bardzo stromego wzgórza z wychodniami piaskowca. W Inowłodzu po minięciu kościoła św. Michała i przepłynięciu pod mostem otwiera się wspaniały widok na romański kościół św. Idziego, stojący na wysokim wzgórzu na lewym brzegu.
Poniżej Inowłodza Pilica przepływa przez Zakościele, Fryszerkę a dalej wypływa na mało zamieszkane tereny. Na tym odcinku rzeka płynie pomiędzy polami z jednej a lasem z drugiej strony.
Pilica Spływ Pilicą jest bardzo atrakcyjnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Trasa jest na tyle łatwa że wybrać się na nią może każdy.
Poniżej przedstawiony jest szczegółowy opis trasy od Zalewu Sulejowskiego przez Tomaszów, Spałę, Inowłodódz aż do Mysiakowca, gdzie jest most i wygodne miejsce na zakończenie spływu. Trasa jest dosyć długa i w praktyce należy ją rozbić na dwa dni z noclegiem w Spale.

138,0 km - tama na Zalewie Sulejowskim
136,0 km - do Pilicy z prawej strony dochodzi droga prowadząca do wsi Smardzewice
132,5 km - Utrata i Rezerwat Niebieskie Źródła - wypływające wody krasowe mają barwę szmaragdowo-niebieską; rzekę przegradza jaz i ujęcie wody
131,7 km - most drogowy, a obok niego Skansen rzeki Pilicy. Warto w nim obejrzeć odbudowany stary młyn wodny, a także pojazdy wojskowe z lat II Wojny Światowej
130,1 km - most drogowy w Tomaszowie Mazowieckim (droga do dzielnicy Białobrzegi)
129,5 km - most kolejowy w Tomaszowie Mazowieckim
127,8 km - do Pilicy wpływa z lewej strony Wolbórka, początek silnie meandrującego odcinka na łąkach przed Spałą
121,5 km - przystań kajakowa na lewym brzegu rzeki: dogodne miejsce do wodowania kajaków, niewielka plaża a w sezonie również kiosk z artykułami spożywczymi
121,4 km - Spała most na Pilicy, centrum Spały na lewym brzegu rzeki
121,3 km - na lewym brzegu palska przystań kajakowa dojazd do centrum Spały prowadzi przez nadpiliczne błonia i parking pod biało-czerwonym masztem telefonii komórkowej
120,8 km - początek Rezerwatu "Spała" - wspaniały grąd na obydwu brzegach
118,0 km - na lewym, stromym brzegu przy końcu rezerwatu rosną sosny z odsłoniętym systemem korzeniowym a 150 m od brzegu jest parking i ułożony z głazów pomnik św. Huberta
115,0 km - na lewym brzegu droga dochodzi do rzeki, sezonowy grill-bar, który oferuje dania obiadowe, jest mała keja i pochylnia dla kajaków - dobre miejsce na postój
113,5 km - na prawym brzegu wznosi się wzgórze Legnica, stromy brzeg i wychodnie piaskowca
112,0 km - Inowłódz , za mostem niezbyt trudna przeszkoda w postaci przegradzającego rzekę pasa kamieni gdzie nurt znacznie przyspiesza. Przeszkodę mijamy przy lewym brzegu rzeki (mimo że często znak jest przestawiony przez "dowcipnisiów" i wskazuje środek nurtu).
112,1 km - inowłodzka przystań kajakowa OSiR - jedno z dogodnych miejsc na zakończenie spływu 110,3 km - stanica harcerska we Fryszerce
108,0 km - na lewym brzegu Stara Wieś
105,5 km - kaplica na prawym brzegu Pilicy
104,0 km - młyn wodny we Fryszerce
101,9 km - most we wsi Mysiakowiec; dojazd do mostu polną drogą od strony wsi Rzeczyca (położonej na lewym brzegu, 4 km od mostu) przez wieś Łęg
99,5 km - na prawym brzegu punkt widokowy na wysokiej skarpie

Firmy organizujące spływy:


Koszt spływu we wszystkich firmach to około 80-100 złotych od kajaka za dzień.Najbliższa centrum wypożyczalnia Wodnik-Piliczanka jest tuż przy moście od strony centrum, na nowej stanicy wodnej w Spale. Wypożyczalnia ma rożnorodne kajaki: od wąskich i szybkich dla posiadaczy sportowej żyłki po szerokie kajaki turystyczne dla rodzin. Kajaki są nowe i jest ich na tyle dużo że łatwo znaleźć wolne terminy na spływ.

Kontakt:
Wodnik-Piliczanka
Kamil Glimasiński
Nadpiliczna 6
97-215 Spała
tel.: 691 878 673
tel.: 510 442 318
Strona www: www.kajakinapilicy.pl
email: grzesiu21@onet.euW Teofilowie, pośrodku trasy pomiędzy Spałą a Inowłodzem, swoją bazę kajakową ma Trafmax
To jej dokładna lokalizacja na mapach Googla
Na trasie spływu mamy więc dogodne miejsce na postój i ognisko. Można też zrobić dłuższą przerwę, wypożyczyć na miejscu rowery i pozwiedzać okolice bazy. Lub odwiedzić swój samochód, zaparkowany przed spływem na obszernym parkingu.

Kontakt:
Trafmax
tel: +48 605174444
Strona www:www.trafmax.pl
email: trafmaxshop@gmail.comSpływ może też zorganizować firma pAGAj

Kontakt:
Agnieszka Kwiatkowska
tel: 506704420, 505962185, 447102306
Strona www: www.kajaki-pilica.pl
email: pagajkajaki@interia.pl

Również i ta firma dowiezie kajaki w dowolne miejsce, zorganizuje ognisko i catering.Spływy są organizowane także przez Karczmę Spalską.

Kontakt:
Damian Byczkowski
Spała ul. Hubala 2
tel: 503079078
Strona www:www.karczmaspalska.pl/atrakcje/splywy-kajakowe
email: karczma@karczmaspalska.pl

Po spływie możliwe jest zorganizowanie imprezy integracyjnej w Karczmie Spalskiej.Dla kończących spływ w Zakościelu wygodnym rozwiązaniem może być nocleg i wypożyczenie kajaków w Willi Amber.

Kontakt:
tel. kom.:+48 602321035
Strona www: Willa Amber
email: amberlex@op.pl